202 mln bezrobotnych na świecie. I na tym nie koniec

Międzynarodowa Organizacja Pracy szacuje, że w 2013 r. blisko 202 mln osób na świecie było bezrobotnych. To o 5 mln więcej niż w roku poprzednim i nic nie wskazuje na to, że liczba ta zacznie spadać.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

202 mln bezrobotnych na świecie. I na tym nie koniec

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

23 sty 2014 9:35


Jeśli obserwowane trendy nie zmienią się, w 2018 r. na całym świecie będzie ponad 215 mln osób bez pracy - wynika z opublikowanego przez MOP raportu dotyczącego globalnych trendów w zatrudnieniu "Global Employment Trends 2014".

Interesujące są prognozy dotyczące stopy bezrobocia w krajach Unii Europejskiej. MOP przewiduje że sytuacja na rynkach pracy w krajach członkowskich zacznie poprawiać się dopiero w 2016 r.

Warto zaznaczyć, że stosunkowo korzystnie na tym tle wypada Polska. Prognozy przedstawione w „Wieloletnim Planie Finansowym Państwa 2013 - 2016" wydanym przez Ministerstwo Finansów zakładały wzrost bezrobocia w 2013 r. do poziomu 13,8 proc., tymczasem ubiegły rok zakończyliśmy na tym samym poziomie bezrobocia co rok 2012, czyli 13,4 proc.

Dodatkowo patrząc na bardzo dobre wyniki agencji zatrudnienia, które są zapowiedzą pozytywnych zmian w zakresie zatrudnienia, w przyszłym roku możemy spodziewać się spadku poziomu bezrobocia.

MOP wskazuje również na konieczność wykorzystywania aktywnych narzędzi rynku pracy takich jak: efektywne publiczne i prywatne służby zatrudnienia, inwestycje oraz wsparcie rozwoju umiejętności pracowników, przekwalifikowanie, w tym szkolenia zawodowe i programy w zakresie rozwoju umiejętności przedsiębiorczych.

Narzędzia te mają zasadnicze znaczenie w aktywizowaniu osób bezrobotnych oraz w procesie dopasowywania kwalifikacji do potrzeb rynku pracy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.