wnp.pl

2015 rok pod znakiem zapytania dla górników. Zachowają pracę?

0 0
2015 rok pod znakiem zapytania dla górników. Zachowają pracę?

- Trzeba sobie zadać w końcu pytanie o to, co zrobić z ludźmi zatrudnionymi w tych kopalniach. Na rynku województwa śląskiego nie ma na tyle miejsc pracy, by te osoby zdołały znaleźć zatrudnienie - przestrzega prof. Szczepański.

Środowisko górnicze, w tym strona społeczna, z rosnącym niepokojem czeka na nowy program naprawczy dla polskiego górnictwa.

Czytaj też: Kowalczyk: Są kopalnie, które będą musiały zmienić model funkcjonowania

Przedstawiciele strony społecznej wskazują, że ostatnie spotkanie z premier Ewą Kopacz pozwoliło na uzyskanie deklaracji, że nie będzie problemów z grudniowymi wypłatami pensji i Barbórki.

- Na styczniowe wypłaty spółki także mają pieniądze - mówi przewodniczący Sierpnia 80, Bogusław Ziętek. - Ale w lutym może już być różnie - podkreśla.

Ziętek wskazuje, że na koniec tego roku branża odnotuje ponad 1 mld zł straty. Przez to negocjacje dotyczące przyszłych rozwiązań w branży zapewne będą przebiegać w napiętej atmosferze.

Zapytaliśmy socjologa, prof. Marka Szczepańskiego, czy odejście od wydobycia w miejscach trwale nierentownych okaże się już niebawem koniecznością.

Czytaj też: Żeby uratować górnictwo pracę musi stracić 40 tys. osób?

- Przede wszystkim najpierw trzeba zdefiniować, które kopalnie są trwale nierentowne i nie ma najmniejszych szans na ich reanimację - zaznacza prof. Marek Szczepański. - Jestem przeciwnikiem chaotycznego wskazywania kopalń rzekomo trwale nierentownych bez uprzedniej szczegółowej i profesjonalnie przeprowadzonej analizy.

Prof. Marek Szczepański wskazuje, że od razu rodzi się tu pytanie, co zrobić z ludźmi zatrudnionymi w tych kopalniach. Na rynku województwa śląskiego nie ma na tyle miejsc pracy, by te osoby zdołały znaleźć zatrudnienie.

Przewodniczący Solidarności w firmie Kopex-Przedsiębiorstwo Budowy Szybów Wojciech Trybuchowski wskazuje, że jeżeli zarządzający górnictwem nie zdecydują się na prawdziwy dialog i poważne traktowanie Górnego Śląska, to los całego regionu będzie przesądzony.

Czytaj też: Czerkawski: Trzeba wzmocnić pozycję dyrektorów kopalń Kompanii Węglowej

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.