2 tys. osób straciło zatrudnienie w bankowości

0 0
2 tys. osób straciło zatrudnienie w bankowości
W ciągu ostatniego roku liczba placówek skurczyła się o 656 punktów, a liczba zatrudnionych spadła o 2 tys. osób (Fot. Pexels)

W bankach spada zatrudnienie i zamykane są placówki. Do głównych przyczyn należy rosnące znaczenie samoobsługowych kanałów dostępu.

W ciągu ostatniego roku z rynku zniknęło 650 placówek bankowych, a zatrudnienie w bankowości spadło o 2 tys. osób. Zmniejsza się też liczba oddziałów. Z czego to wynika?

Z danych Komisji Nadzoru Finansowego wynika, że na koniec lipca w bankowości pracowało 171 tysięcy osób - to o ponad 300 mniej niż miesiąc wcześniej. Jednocześnie o 170 zmniejszyła się liczba placówek bankowych, na które składają się filie, oddziały i przedstawicielstwa.

- W ciągu ostatniego roku liczba placówek skurczyła się o 656 punktów, a liczba zatrudnionych spadła o 2 tys. osób. Obecnie na sieć placówek bankowych składają się 14.663 punkty, podczas gdy rok temu było to 15.319 (spadek o -4,3 proc.) - komentuje Wojciech Boczoń, analityk Bankier.pl.

Więcej automatów

Na spadek zatrudnienia i ograniczenie sieci sprzedaży ma wpływ kilka czynników. Przede wszystkim jest to rosnące znaczenie samoobsługowych kanałów dostępu. Coraz więcej klientów zleca dyspozycje za pomocą bankowości internetowej i tym samym coraz rzadziej odwiedza placówki. Same banki udostępniają także coraz więcej urządzeń odciążających placówki z obsługi kasowej. Rośnie nie tylko sieć bankomatów, ale także wpłatomatów czy opłatomatów.

- Klienci banków coraz rzadziej dokonują wpłat, przelewów i innych operacji bankowych bezpośrednio w placówkach. Utrzymywanie zbędnej liczby oddziałów nie ma ekonomicznego uzasadnienia. Spada liczba potrzebnych kasjerów bankowych, ale rośnie zapotrzebowanie np. na programistów. Z analiz wynika, że mediana wynagrodzeń kasjerów bankowych wynosi 2,8 tys. zł brutto (2 tys. zł netto), a programistów ok. 5,6 tys. zł brutto (4 tys. zł netto). Innymi słowy, spadek liczby etatów wcale nie oznacza, że banki oszczędzają na pracownikach - komentuje Łukasz Piechowiak, główny ekonomista Bankier.pl.

- Nie bez wpływu na ograniczenie sieci sprzedaży i zatrudniania są fuzje. Każde przejęcie i łączenia się banków wiążą się ze zwolnieniami. Po fuzjach banki robią przegląd sieci placówek i zamykają te, które są najmniej efektywne lub te, które się dublują. Spadek zatrudnienia w bankowości to jednak nie tylko efekt zwolnień. Cały czas następuje naturalna rotacja pracowników. Czasami na miejsca odchodzących na emeryturę nie są już przyjmowane nowe osoby - dodaje Wojciech Boczoń.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.