2,7 tys. zł na rękę dla dwudziestolatka. Oczekiwania młodych nierealne?

0 0
2,7 tys. zł na rękę dla dwudziestolatka. Oczekiwania młodych nierealne?
Większość młodych ludzi (81 proc. respondentów) ceni pracę i uważa, że dzięki niej mogą się rozwijać i uczyć nowych rzeczy. (Fot. Fotolia)

• Nie tylko nauka, ale również zbieranie doświadczeń zawodowych i nabywanie umiejętności społecznych – to według młodego pokolenia klucz do osiągnięcia satysfakcji w życiu zawodowym.
• Ponad połowa młodych ludzi w wieku 15-30 lat już pracuje, a 41 proc. uczy się.

Najmłodsza grupa osób (15-19 lat) to idealiści, którzy zgadzają się ze stwierdzeniem, że odpowiednie wykształcenie umożliwi im zdobycie wymarzonego zawodu (82 proc.). Wraz z wiekiem młodzi ludzie widzą jednak coraz mniejszy związek między wykształceniem a karierą zawodową - wynika z „Badania Młodych” przeprowadzonego przez agencję badawczą Kantar Millward Brown na zlecenie Provident Polska.

- Przekaz, że nauka jest kluczem do sukcesu, był wyraźny i wiarygodny w XX wieku. Zdobywanie wiedzy i kwalifikacji dawało możliwości znalezienia dobrego zatrudnienia, bo na rynku pracy występował głód kompetencji. Pod koniec XX i na początku XXI wieku coraz częściej okazywało się, że o sukcesie zawodowym i życiowym decyduje osobowość, odwaga, kreatywność, a nie wyłącznie akademicka wiedza – mówi Katarzyna Korpolewska, psycholog społeczny.

Czytaj też: Co trzeci Polak uważa pracę za interesującą rutynę

W raporcie widać, że starsza grupa respondentów sceptycznie podchodzi do wykształcenia. Wśród osób w wieku 25-30 lat już tylko połowa uważa, że jego brak oznacza znacznie gorsze perspektywy na dobrą pracę i zarobki. Młodzi za to już w wieku szkolnym stawiają na rozwijanie zainteresowań.

Z badania wynika, że 52 proc. respondentów w okresie nauki szkolnej uczęszczało na pozaszkolne zajęcia sportowe, 28 proc. na zajęcia artystyczne a 32 proc. było członkiem koła naukowego. Jedynie 16 proc. deklaruje, że nie zna żadnego języka obcego. 9 proc. młodych Polaków przynajmniej raz zaangażowało się jako woluntariusz w akcję charytatywną, a 7 proc. pracowało za granicą.

Millenialsi i ich oczekiwania finansowe

Najmłodsi uczestnicy badania (15-19 lat) uważają, że dobra płaca to 2596 zł netto, młodzi w wieku 20-24 lata przyznają, że usatysfakcjonują ich zarobki na poziomie 2703 zł netto. Z kolei różnica w oczekiwaniach finansowych między najstarszą a najmłodszą grupą badanych wynosi 273 zł. Dla porównania, średnie wynagrodzenie netto według GUS w 2015 roku to 2780,76 zł netto, a płaca minimalna od stycznia 2017 roku wyniesie 1459 zł netto.

Czytaj też: Zadowoleni pracownicy to wydajni pracownicy. Jak firmy dbają o ich samopoczucie?

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (2)

  • Oj ci młodzi...
  • Podają kwotę 2500 netto bo nie mają świadomości, że to wystarczy im ledwie na opłacenie dachu nad głową. Biorąc pod uwagę jak myśli młody człowiek to to 2700 zł to jest kwota ją by chciał mieć do dyspozycji czyli poza kosztami życia.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.