142 mld euro wyda UE, głównie na wzrost i miejsca pracy

Unia Europejska wyda w przyszłym roku ze wspólnej kasy 142,1 mld euro - przewiduje przyjęty w środę przez Komisję Europejską projekt unijnego budżetu na 2015 r. Większość tych pieniędzy ma trafić na działania pobudzające wzrost gospodarczy i zatrudnienie.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

142 mld euro wyda UE, głównie na wzrost i miejsca pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

11 cze 2014 15:52


Według komisarza UE ds. budżetu Janusza Lewandowskiego wielkość projektowanego budżetu na 2015 r. to 1 procent łącznego dochodu narodowego brutto wszystkich państw członkowskich.

"Budżet europejski daje częściowo odpowiedź na to, jak finansować wzrost gospodarczy i miejsca pracy w czasie konsolidacji finansów państw. Udało się w nim uwzględnić obecne i przyszłe ważne kwestie, takie jak kryzys ukraiński, czy potrzeba zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego UE, poprzez przekierowanie ograniczonych zasobów na inne priorytety" - powiedział Lewandowski.

Kwota 142,1 mld euro to planowane płatności z unijnej kasy, które wzrosną o ok. 1,4 proc. w porównaniu do bieżącego roku, co - według komisarza - odpowiada szacowanej inflacji na 2015 r. Zobowiązania UE, przewidziane w projekcie budżetu na 2015 r., mają z kolei wynieść 145,6 mld euro i będą o 2,1 proc. większe w porównaniu do budżetu z 2014 r.

Jak informuje KE, znaczna część środków na płatności zostanie wykorzystana na działania pobudzające wzrost gospodarczy i tworzenie miejsc pracy (wzrost o 29,5 proc. w stosunku do 2014 r.). Będą to wydatki np. na badania naukowe (w ramach programu "Horyzont 2020"), budowę trans-europejskich sieci energetycznych, transportowych oraz sieci teleinformatycznych (w ramach programu "Łącząc Europę"), jak również na działania, podejmowane w ramach "Inicjatywy na rzecz zatrudnienia ludzi młodych".

Inne dziedziny, w których zwiększono środki na płatności, to Fundusz Azylu, Migracji i Integracji (wzrost o 140 proc.) oraz ochrona zdrowia Europejczyków i ochrona konsumentów (wzrost o 20 proc.). Koszty funkcjonowania UE są stabilne i wyniosą ok. 4,8 proc. całego budżetu. W projekcie budżetu uwzględniono także trzecią w okresie ostatnich trzech lat 1-procentową redukcję personelu.

Ponad 30 proc. przewidzianych na przyszły rok wydatków musi trafić na pokrycie należności za projekty, realizowane jeszcze w latach 2007-2013, w ramach poprzedniego wieloletniego budżetu Unii.

Komisarz Lewandowski ostrzegł, że już pod koniec tego roku w budżecie unijnym może zabraknąć ponad 23 mld euro w związku z koniecznością uregulowania zobowiązań za projekty z poprzednich lat. Są to głównie projekty infrastrukturalne w krajach Europy Środkowej i Wschodniej, ale także m.in. obiecana pomoc finansowa dla Ukrainy.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.