13,5 mln Polaków nie pracuje. Części z nich po prostu się... nie chce

0 0

Liczba osób biernych zawodowo zmniejszyła się o jedyne 103 tys. w II kwartale 2014, w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. To pokazuje, że dotychczasowe rozwiązania aktywizujące zawodowo tę grupę były nieskuteczne.

Potrzebna jest większa efektywność w wykorzystywaniu nowych instrumentów, które mają poprawić sytuację osób najbardziej oddalonych od rynku pracy.

Populacja osób zawodowo biernych w II kwartale tego roku uległa nieznacznemu zmniejszeniu w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego. Zmniejszyła się zaledwie o 0,8 proc. (tj. 103 tys.) i wynosi obecnie ponad 13,5 mln obywateli. Chociaż w ciągu ostatnich pięciu lat liczba osób biernych zawodowo systematycznie spada, to dynamika tych zmian jest zdecydowanie zbyt niska.

Czytaj też: Coraz mniej Polaków poszukuje pracy online

- Mówimy o osobach najbardziej oddalonych od rynku pracy. O tych, którym ze względu na swoje ograniczenia instytucjonalne, prawne i finansowe nie są w stanie pomóc od lat Publiczne Służby Zatrudnienia. Często nawet nie starają się tego robić – powiedział Grzegorz Tokarski, wiceprezes zarządu Krajowego Centrum Pracy, spółki z grupy kapitałowej Work Service.

Czytaj też: Choć bezrobocie spadło, bez pracy jest wciąż prawie 5,5 mln Hiszpanów

- Dziś liczy się skuteczność zatrudnieniowa, a także efektywność wydatkowanych środków. Gdybym był dyrektorem urzędu pracy musiałbym aktywizować tylko tych, którzy rokują. To oni podwyższają wskaźniki, a ich aktywizacja jest tańsza – dodał Grzegorz Tokarski.

Zdaniem ekspertów zajmujących się profesjonalnie aktywizacją zawodową bezrobotnych, nadzieją dla osób długotrwale oddalonych od rynku pracy są dziś wyłącznie programy aktywizacji zawodowej realizowane w partnerstwie z prywatnymi agencjami, które nie mają takich ograniczeń, jak Publiczne Służby Zatrudnienia.

- Mogą zaoferować klientowi wielomiesięczne, indywidualne wsparcie oraz co najważniejsze, holistyczne spojrzenie na bariery uniemożliwiające zatrudnienie w obszarach takich jak: zdrowie, finanse, psychika, rodzina, wygląd zewnętrzny, czy kompetencje zawodowe. Co więcej, nie wystarczy skupiać się dziś na samym zatrudnieniu - powiedział Grzegorz Tokarski.

- Sztuką jest utrzymanie pracownika w długotrwałym zatrudnieniu. Nie można zostawić go samemu sobie w nowo otaczających go warunkach, po kilku latach zawodowego wykluczenia. Chcemy być dla takich osób wsparciem i służyć pomocą jak najdłużej – dodał.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

  • Większość osób długotrwale bezrobotnych potrzebuje przede wszystkim fachowej pomocy psychologicznej, często wręcz terapeutycznej. Trwającej nieco dłużej niż 1 godzina porady. To osoby, które będąc poza rynkiem pracy od wielu lat, zwyczajnie przyzwyczaiły się do swojej egzystencji. Jakoś sobie radzą i choć często są ze swojego życia bardzo niezadowolone, to lęk przed zmianą a co gorsza przed ewentualnym odrzuceniem ze strony pracodawcy całkowicie ich paraliżuje. W moim 15- to letnim doświadczeniu w pracy z takimi osobami ( praca w licznych projektach aktywizacyjnych i praca etatowa) spotkałam dziesiątki takich osób. Zmiana to proces, na których w urzędach nie ma czasu ani warunków...

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.