100 tys. etatów dzięki deregulacji? Wątpliwe

0 0
100 tys. etatów dzięki deregulacji? Wątpliwe

Od stycznia dzięki zmianom w dostępie do wielu zawodów łatwiej jest zostać taksówkarzem, pośrednikiem lub zarządcą w obrocie nieruchomościami, a także przewodnikiem turystycznym czy detektywem. Masowo zaczną powstawać nowe miejsca pracy?

Jak podaje „Gazeta Wyborcza" to część tak zwanej I transzy deregulacji. Istota zmian polega na odbiurokratyzowaniu dostępu do poszczególnych zawodów. Eksperci są zgodni - to bardzo ważne zmiany. Ale jednocześnie podkreślają, że nie sposób ustalić, czy naprawdę spowodują one masowe powstanie miejsc pracy. W wariancie optymistycznym miało to być nawet 100 tys. etatów.

Wiktor Wojciechowski, główny ekonomista Invest Banku, twierdzi na łamach "GW", że oszacowanie wpływu deregulacji na rynek pracy, w szczególności na liczbę pracujących, jest bardzo trudne. Podkreśla również, że oczekiwanym i pożądanym skutkiem deregulacji powinno być obniżenie cen usług, a w efekcie spadek kosztów ponoszonych przez firmy i gospodarstwa domowe.

Wątpliowści odnośnie liczby nowych miejsc pracy ma również Piotr Rogowiecki, specjalista rynku pracy, dyrektor biura Polskiego Związku Funduszy Pożyczkowych.

- Trudno się spodziewać, aby nagle drastycznie zwiększyło się zapotrzebowanie na ofertę detektywów, przewodników miejskich, czy też taksówkarzy. Oczywiście deregulacja stwarza szanse na spadek cen niektórych usług i co za tym idzie - wzrost popytu, jednak nie w takiej skali, aby liczba nowych miejsc pracy osiągnęła 100 tys. - mówi dla "GW" Rogowiecki.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.