10 zasad dobrego CV

CV można potraktować jak narzędzie marketingowe, które ma za zadanie zbudować określony wizerunek i przekonać rekrutera. Żeby było skuteczne, wystarczy trzymać się kilku zasad.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

10 zasad dobrego CV

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

13 paź 2015 18:07


Dla kandydata ubiegającego się o pracę CV to rodzaj wizytówki, która ma zainteresować potencjalnego pracodawcę, przekonać go do rozważenia danej kandydatury w procesie rekrutacji i zaproszenia kandydata na spotkanie.

Dlatego tak ważne jest, aby poświęcić czas na odpowiednie przygotowanie dokumentu. Z doświadczenia ekspertów LeasingTeam wynika, że trzymanie się kilku zasad przy tworzeniu CV wpływa na zwiększenie skuteczności tego narzędzia. Poniżej prezentujemy kilka z nich.

Logiczna struktura

CV powinno być przemyślanym dokumentem o logicznej strukturze, która pozwoli przekazać informacje w uporządkowany sposób.

W profesjonalnie przygotowanym dokumencie na pewno powinny znaleźć się takie informacje, jak: dane osobowe i kontaktowe, doświadczenie zawodowe, osiągnięcia, umiejętności, wykształcenie, znajomość języków, zainteresowania oraz klauzula ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych.

Wskazane informacje najlepiej wyodrębnić jako osobne części, aby rekruter mógł w łatwy sposób znaleźć informacje, których szuka.

- Opisując swoje doświadczenia warto stosować zasadę tzw. „odwróconej chronologii”, ponieważ potencjalnego pracodawcę zdecydowanie bardziej zainteresuje nasze ostatnie doświadczenie zawodowe niż to sprzed kilku lat. Ważne jest także dbanie o selekcję informacji. Rekrutera niekoniecznie musi interesować stan cywilny kandydata, ale już informacja o okresie czasu, w jakim pracował w danej firmie będzie dla niego bardzo istotna – komentuje Anna Kurczewska-Formela, kierownik działu rekrutacji w LeasingTeam.

CV zgodna z ogłoszeniem

Nie ma czegoś takiego jak uniwersalne CV, dlatego wysyłanie tej samej aplikacji na każde stanowisko może przynieść niezadowalające rezultaty. Zawsze należy zastanowić się, które z posiadanych kompetencji oraz doświadczeń zawodowych będą kluczowe na stanowisku, na które aplikujemy.

Przykładowo, jeśli chcemy rozwijać się na stanowisku specjalisty ds. HR i przy tym pracować w firmie z branży finansowej, zamieśćmy w swoim CV tylko te doświadczenia i umiejętności, które będą dla rekrutera podstawą do stwierdzenia, że odnajdziemy się w danej roli.

Podkreślenie cech pożądanych na danym stanowisku, czy wskazanie doświadczenia w realizacji określonych projektów, to dla rekrutera najlepszy dowód na to, że nie jesteśmy osobą przypadkową i uważnie zapoznaliśmy się z treścią ogłoszenia.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

2 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Headhunter 2015-10-14 19:19:33

Fotografia w CV nie jest wymogiem, a osobiście wręcz ją odradzam. Profesjonalny rekruter nie powinien zwracać uwagi na aparycję kandydata tylko na profil zawodowy i jego dopasowanie do wymogów ogłoszenia. No chyba że rekrutujemy modeli. Wielu kandydatów nie ma tej świadomości, a niestety w wielu ogłoszeniach widzę w wymogach "CV ze zdjęciem".

Zosia Kowalska 2015-10-14 15:53:54

Propozycja, by zamieszczać dane kontaktowe osób gotowych udzielić nam referencji w treści CV jest dość ryzykowna z uwagi na ustawę o ochronie danych osobowych. Zdecydowanie polecałabym raczej pozostawienie informacji o referencjach dostępnych na życzenie, a następnie przekazywanie danych kontaktowych konkretnych osób rekruterowi w trakcie spotkania, po uprzednim ustaleniu tego bezpośrednio z osobami, które mają nam tych referencji udzielić.