10 technologii, które odbiorą ludziom miejsca pracy

Boimy się o pracę z powodu nieustannie rosnącej konkurencji na rynku pracy. A co gdy w pracy zastąpią nas zaawansowane technologie? Czy naprawdę mamy się czego obawiać?

Autor: Justyna Koc 14 sty 2014 9:01

REKLAMA

Bezzałogowe obiekty latające
Dron może pozostać w powietrzu dłużej niż klasyczny samolot. Nie potrzebuje załogi na pokładzie, aby lecieć - jest sterowany zdalnie przez pilota, który znajduje się w bazie oddalonej o kilkaset kilometrów. W przyszłości mogą odebrać pracę pilotom wojskowym. Bezzałogowe statki latające są obecnie stosowane głównie do celów zwiadowczych przez siły zbrojne i zazwyczaj nie są uzbrojone. Istnieje jednak grupa obiektów latających służących do zadań bojowych, np. MQ-1 Predator.

Drony mogą również odebrać pracę kurierom. Firma Amazon.com prowadzi testy z użyciem dronów, które miałyby w przyszłości być wykorzystywane do przesyłek o wadze do 2,3 kilograma - w ciągu pół godziny dostarczałyby książki prosto pod drzwi klientów. Za pięć lat w USA może ruszyć projekt, a rok później w Europie.

Bezzałogowe statki latające stosuje się również w badaniach naukowych, przykładowo do monitorowania obszarów okołobiegunowych. (Fot. Sxc.hu/Kenn Kiser)


Puls HR Puls HR

10 technologii, które odbiorą ludziom miejsca pracy


REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

3u6u 2014-01-14 17:29:15

Ten proces dzieje się od dobrych kilkudziesięciu lat, przy czym za ostatnie 20 b. intensywnie. Jeżeli stanowiska opanują automaty/roboty, to nasza populacja z biedy się zredukuje i pozostaną grupy miliarderów które z nudy będą ze sobą rywalizować.