Związkowcy domagają się konsultacji założeń programu naprawczego KW

Solidarność z Kompanii Węglowej oraz Rada Pracowników spółki zwróciły się do zarządu Kompanii o przedstawienie stronie społecznej założeń planu naprawczego na lata 2014-2020. W czwartek spółka poinformowała, że założenia planu przekazała organom właścicielskim.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Związkowcy domagają się konsultacji założeń programu naprawczego KW

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

8 sie 2014 16:44


"W nawiązaniu do medialnych informacji mówiących o tym, że opracowany przez zarząd projekt planu naprawczego jest już w resorcie gospodarki, zażądaliśmy, aby ten dokument został przekazany stronie społecznej do konsultacji" - powiedział w piątek Jarosław Grzesik, który jest szefem górniczej Solidarności oraz przewodniczącym Rady Pracowników KW.

Według związkowców przyjęcie przez zarząd KW jakichkolwiek założeń planu naprawczego bez konsultacji z Radą Pracowników oraz z działającymi w spółce związkami zawodowymi to działanie sprzeczne z ustawą o związkach zawodowych. Działacze Solidarności poinformowali, że rozważają złożenie zawiadomienia w tej sprawie do Państwowej Inspekcji Pracy.

Do zarzutów związkowców nie chciał się odnosić dyrektor Biura Komunikacji Korporacyjnej KW Tomasz Zięba, który dzień wcześniej poinformował media o przygotowaniu założeń planu naprawczego i przesłaniu go resortowi gospodarki.

Czytaj też: Kompania Węglowa "odchudza" spółki zależne

Jak informował Zięba, podstawowym celem restrukturyzacji spółki jest uzyskanie płynności finansowej i odbudowa kapitału własnego Kompanii do 2016 roku oraz budowa wartości spółki, poprzez wzrost efektywności w latach 2017 -2020.

Plan przewiduje zmianę modelu organizacyjnego firmy, dofinansowanie jej działalności ze źródeł zewnętrznych oraz przekształcenia w składzie akcjonariatu. Zarząd KW podkreśla, że jego zamierzeniem jest "maksymalna ochrona miejsc pracy".

Czytaj też: Kompania Węglowa: celem maksymalna ochrona miejsc pracy

Według przyjętych założeń, spółka ma optymalizować procesy wydobywcze i koncentrować produkcję w tych obszarach, które dają szanse na uzyskanie największej rentowności. Zarząd zaznacza, że poprawa wyników finansowych warunkowana będzie ograniczeniem stałych kosztów osobowych i świadczeń pozapłacowych oraz zobowiązań wobec byłych pracowników.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.