Związkowcy domagają się konsultacji założeń programu naprawczego KW

0 0

Solidarność z Kompanii Węglowej oraz Rada Pracowników spółki zwróciły się do zarządu Kompanii o przedstawienie stronie społecznej założeń planu naprawczego na lata 2014-2020. W czwartek spółka poinformowała, że założenia planu przekazała organom właścicielskim.

"W nawiązaniu do medialnych informacji mówiących o tym, że opracowany przez zarząd projekt planu naprawczego jest już w resorcie gospodarki, zażądaliśmy, aby ten dokument został przekazany stronie społecznej do konsultacji" - powiedział w piątek Jarosław Grzesik, który jest szefem górniczej Solidarności oraz przewodniczącym Rady Pracowników KW.

Według związkowców przyjęcie przez zarząd KW jakichkolwiek założeń planu naprawczego bez konsultacji z Radą Pracowników oraz z działającymi w spółce związkami zawodowymi to działanie sprzeczne z ustawą o związkach zawodowych. Działacze Solidarności poinformowali, że rozważają złożenie zawiadomienia w tej sprawie do Państwowej Inspekcji Pracy.

Do zarzutów związkowców nie chciał się odnosić dyrektor Biura Komunikacji Korporacyjnej KW Tomasz Zięba, który dzień wcześniej poinformował media o przygotowaniu założeń planu naprawczego i przesłaniu go resortowi gospodarki.

Czytaj też: Kompania Węglowa "odchudza" spółki zależne

Jak informował Zięba, podstawowym celem restrukturyzacji spółki jest uzyskanie płynności finansowej i odbudowa kapitału własnego Kompanii do 2016 roku oraz budowa wartości spółki, poprzez wzrost efektywności w latach 2017 -2020.

Plan przewiduje zmianę modelu organizacyjnego firmy, dofinansowanie jej działalności ze źródeł zewnętrznych oraz przekształcenia w składzie akcjonariatu. Zarząd KW podkreśla, że jego zamierzeniem jest "maksymalna ochrona miejsc pracy".

Czytaj też: Kompania Węglowa: celem maksymalna ochrona miejsc pracy

Według przyjętych założeń, spółka ma optymalizować procesy wydobywcze i koncentrować produkcję w tych obszarach, które dają szanse na uzyskanie największej rentowności. Zarząd zaznacza, że poprawa wyników finansowych warunkowana będzie ograniczeniem stałych kosztów osobowych i świadczeń pozapłacowych oraz zobowiązań wobec byłych pracowników.

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.