Znowu awantura personalna w KGHM?

Podczas środowego Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy KGHM doszło do zmian w radzie nadzorczej. Jednak ciekawsze jest to, kogo walne nie włączyło do rady.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Znowu awantura personalna w KGHM?

PODZIEL SIĘ


Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)

wnp.pl

20 cze 2013 19:58


Walne odwołało ze składu rady Dariusza Krawczyka (szef Ciechu) i Ireneusza Piecucha (CMS Cameron McKenna). Jednocześnie powołało: Andrzeja Kidybę, Marka Panfila i Iwonę Zatorską- Pańtak.

Zgromadzenie akcjonariuszy nie podjęło uchwał o powołaniu do rady nadzorczej osób wybranych przez pracowników spółki: Józefa Czyczerskiego i Leszka Hajdackiego.

I tu zaczyna się awantura. Brak uchwały dotyczy dwóch osób (szefów dwóch związków zawodowych), które w radzie powinny być już od wielu miesięcy. Jednak pomimo ich wyboru przez pracowników, walne nie zatwierdza ich do składu rady.

Ten pat zaczął się jeszcze w okresie, gdy skarbem zarządzał Aleksander Grad. Spór pomiędzy związkowcami i tym resortem doprowadził do faktycznego wyrzucenia tych pierwszych z rady - formalnie nie byli zatwierdzani przez radę. Tymczasem obecność przedstawicieli załogi w składzie rady gwarantuje prawo.

Czy sytuacja zatoczy koło? W KGHM odbędą się kolejne wybory członków rady z ramienia załogi i sprawa stanie na jednym z kolejnych walnych? Być może. Możliwy jest jednak i inny scenariusz.

Leszek Hajdacki, szef Związku Zawodowego Pracowników Przemysłu Miedziowego złożył pozew przeciwko KGHM. Żądał, by sąd ustalił jego członkostwo w radzie nadzorczej i ewentualnie zobowiązał władze spółki do złożenia oświadczenia woli, że został on powołany do rady nadzorczej.

Związkowiec przegrał jednak w sądach I i II instancji - zarówno jego pozew, jak i apelacja zostały oddalone. Z tego powodu złożył skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego. A ten stwierdził w maju tego roku, że błędnie pozwał on spółkę, zamiast zaskarżyć uchwałę walnego zgromadzenia akcjonariuszy.

Tym samym obecna decyzja walnego może oznaczać, że Hajdacki teraz właśnie zaskarży decyzję walnego. Na rozstrzygnięcia będziemy jednak musieli poczekać.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

mirek 2013-06-21 10:51:48

troche kiepska decyzja z tym odwolywaniem krawczyka. chyba nie pamietaja jak mu poszlo z synthosem, o ile zwiekszyl jego wartosc i jak teraz stawia na nogi ciech restrukturyzajac spolki w grupie. gosc ma potencjal do ratowania firm.