Ziętek, Sierpień 80 - W programie naprawczym KW miało nie być działań antypracowniczych

- Widać, że premier Tusk zmęczył się naprawianiem polskiego górnictwa - mówi Bogusław Ziętek, przewodniczący Sierpnia 80.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Ziętek, Sierpień 80 - W programie naprawczym KW miało nie być działań antypracowniczych

PODZIEL SIĘ


Autor: Wnp.pl

wnp.pl

19 sie 2014 13:37


Czy ostatnio w górnictwie sprawy poszły do przodu?

Bogusław Ziętek, przewodniczący Sierpnia 80: - Sytuacja jest lepsza niż była w kwietniu. Wówczas martwiliśmy się o to, czy w ogóle będzie kolejna wypłata w Kompanii Węglowej. Dziś wiadomo już, że Kompania Węglowa posiada środki na swoje funkcjonowanie do końca tego roku. Jest to efekt rozmów, które odbywały się na szczeblu premier-związki zawodowe.

Nie oznacza to jednak, że sytuacja w górnictwie jest dobra. Program naprawczy na lata 2014-2020 przygotowany przez zarząd Kompanii Węglowej jest absolutnie nie do przyjęcia przez stronę społeczną.

A dlaczego?

- Dlatego, że powiela on wszystkie katastrofalne błędy poprzedników. Nie ma i nie będzie zgody na wyprzedawanie majątku Kompanii Węglowej, a między innymi sprzedaż czterech kopalń przewiduje ten program.

Rozmowy, które odbywały się między rządem a stroną społeczną dotyczyły rozwiązań systemowych, których celem była poprawa sytuacji finansowej Kompanii Węglowej. To w części się udało. Celem było też zablokowanie importu węgla.

I co?

- Jak zapewnia nas rząd, prace nad tym trwają, ale jak dotąd efektów nie ma żadnych. Celem było też uporządkowanie wewnętrznego rynku handlu węglem. Także w tej sprawie, poza deklaracjami, niewiele się zmieniło.

W zakresie programów restrukturyzacyjnych dla spółek węglowych strony ustaliły tylko tyle, albo aż tyle, że nie będzie żadnej likwidacji kopalń i zwolnień górników. W tej sprawie premier Donald Tusk złożył nam, ale także społeczeństwu regionu, jasną deklarację.

Pamiętamy też jego słowa, w których stwierdził, że nie będzie działań antyspołecznych i antypracowniczych. Mają natomiast zostać wypracowane rozwiązania systemowe. A menedżerowie górnictwa nie mogą się koncentrować na maksymalizacji zysku, ponieważ spółki węglowe mają także rolę w zakresie bezpieczeństwa energetycznego kraju i realizacji polityki społecznej państwa.

Cały wywiad z Bogusławem Ziętkiem znajdziesz tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.