Zawrotne płace w górnictwie? Konieczne są podwyżki!

Górnicy według GUS zarabiają ponad 13 tys. zł. Najwięcej z wszystkich branż. Tymczasem zdaniem ekspertów płace w przemyśle wydobywczym są zbyt niskie i co więcej, bez podwyżek w polskim górnictwie węgla kamiennego mogą pojawić się kłopoty.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Zawrotne płace w górnictwie? Konieczne są podwyżki!

PODZIEL SIĘ


Autor: Jerzy Dudała/AH

9 lut 2018 6:00


  • - Bez dwóch zdań należy podnieść wynagrodzenia w górnictwie - przekonuje Marian Kostempski. 
  • Poziom zarobków w górnictwie nie jest już tak atrakcyjny jak kiedyś, zważywszy na to, jak bardzo ciężka i niebezpieczna to praca.
  • W branży pojawiają się głosy o potrzebie wypracowania ponadzakładowego układu zbiorowego pracy dla górnictwa.

Najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego na temat wynagrodzeń wywołały sporo dyskusji na temat płac w sektorze wydobywczym. Jeśli chodzi o przeciętne wynagrodzenie w poszczególnych branżach, to średnia pensja w przemyśle w grudniu 2017 r. wyniosła 4320,64 zł brutto (wobec 4635,77 zł brutto odnotowanych w grudniu 2016 r.). Najwięcej, bo aż 15 547 zł, zarabiały osoby zajmujące się wydobyciem węgla kamiennego i brunatnego. Dla porównania, rok temu ich średnia pensja wynosiła 11 324 zł brutto.

Czytaj więcej: GUS, średnie wynagrodzenia: Produkcja mebli, handel czy górnictwo. W których branżach płacą najlepiej?

Tyle statystyki. W branży nie od dziś słychać głosy, że pensje w polskich kopalniach mogą przyczynić się do kryzysu w branży.

- Bezrobocie na Śląsku jest niskie, natomiast poziom zarobków w górnictwie nie jest już tak atrakcyjny, jak kiedyś. Biorąc pod uwagę uciążliwość tej pracy, może być problem z naborem nowych kadr do pracy w kopalniach - mówił w niedawnym wywiadzie dla WNP.PL Janusz Steinhoff. 

Jako przykład można wskazać Polską Grupę Górniczą, która zamierza w tym roku wydobyć 30,5 mln ton węgla netto. Zdaniem Janusza Steinhoffa na przeszkodzie w realizacji tego planu może jednak stanąć sytuacja na rynku pracy. Nie jest ona korzystna dla górniczych spółek, w tym dla PGG.

Zatrudnienie na koniec 2018 roku ma wynieść w PGG 42 tys. 283 osoby. Średnie wynagrodzenie bazowe w Polskiej Grupie Górniczej w 2018 roku ma wynieść z kolei 6769 zł na miesiąc - wzrost z 6225 zł miesięcznie w 2017 roku.

Opinię Steinhoffa podziela Marian Kostempski, były prezes Kopeksu.

- Bez dwóch zdań, należy podnieść wynagrodzenia w górnictwie - przekonuje.

Jego zdaniem trzeba to jednak zrobić, wprowadzając nowe układy zbiorowe pracy, przy czym płace należy ujednolicić. 

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.