Zatrudnienie w PGG. Górniczy gigant ma ambitne plany,ale może mieć problemy kadrowe

- Bezrobocie na Śląsku jest niskie, natomiast poziom zarobków w górnictwie nie jest już tak atrakcyjny jak kiedyś. Biorąc pod uwagę uciążliwość tej pracy, może być problem z naborem nowych kadr do pracy w kopalniach - zaznacza Janusz Steinhoff.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Zatrudnienie w PGG. Górniczy gigant ma ambitne plany,ale może mieć problemy kadrowe

PODZIEL SIĘ


Autor: wnp.pl (JD)

wnp.pl

7 lut 2018 6:42


W tym roku zamierzają w Polskiej Grupie Górniczej wydobyć 30,5 mln ton węgla netto. Zdaniem Janusza Steinhoffa na przeszkodzie w realizacji tego planu może jednak stanąć sytuacja na rynku pracy. Nie jest ona korzystna dla górniczych spółek, w tym dla PGG.

Zatrudnienie na koniec 2018 roku ma wynieść w PGG 42 tys. 283 osoby. Średnie wynagrodzenie bazowe w Polskiej Grupie Górniczej w 2018 roku ma wynieść 6769 zł na miesiąc - wzrost z 6225 zł na miesiąc w 2017 roku.

Niedawno minister energii Krzysztof Tchórzewski i wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski spotkali się z zarządem Polskiej Grupy Górniczej oraz stroną społeczną. Tematem spotkania była sytuacja finansowa spółki, jej plany inwestycyjne oraz funkcjonowanie zespołu monitorującego.

Grzegorz Tobiszowski podkreślił, że kolejnym zadaniem zespołu będzie również dyskusja na temat nowoczesnego układu zbiorowego pracy.

- Uproszczenie systemu wynagrodzeń, ujednolicenie uregulowań oraz budowa ścieżki kariery zawodowej to najważniejsze zagadnienia, nad którymi musimy popracować. W obecnym funduszu wynagrodzeń jest dużo dodatków, trzeba ten system ujednolicić - wskazuje wiceminister Tobiszowski.

I zaznacza, że wypracowanie i przyjęcie układu zbiorowego „zamknie pewien cykl restrukturyzacyjny w PGG”. Minister energii Krzysztof Tchórzewski podkreśla, że niezwykle istotną kwestią jest ta dotycząca zwiększenia wydajności pracy.

- To ważna rzecz, jeśli chodzi o zwiększenie wydobycia węgla, zakładając ten sam potencjał zatrudnienia. To będzie w najbliższych miesiącach bardzo głęboko analizowane w spółce - zaznacza szef resortu energii.

Więcej czytaj tutaj

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.