Zatrudnienie w nowoczesnej gospodarce ostro w górę. Dominują firmy produkcyjne

0 0
Zatrudnienie w nowoczesnej gospodarce ostro w górę. Dominują firmy produkcyjne
Zatrudnienie w nowoczesnej gospodarce ostro w górę. /fot. pixabay

Firmy produkcyjne umacniają pozycję lidera sektora tzw. nowoczesnej gospodarki i napędzają rozwój całego rynku – wynika z najnowszego raportu „Zatrudnienie w Nowoczesnej Gospodarce Q3 2015” opracowanego przez ADP Polska.

Firmy z sektora nowoczesnej gospodarki to innowacyjne przedsiębiorstwa, które stale usprawniają bieżącą działalność, m.in. poprzez korzystanie z nowoczesnych technologii i outsourcingu.
Jak wynika z raportu ADP Polska, liderem tego sektora jest branża produkcyjna, która odnotowała największy wzrost zatrudnienia w trzecim kwartale 2015 r. (w stosunku do trzeciego kwartału 2014 r.), wynoszący 5,98 proc.

- W naszej firmie również odnotowaliśmy wzrost zatrudnienia w ostatnich miesiącach i planujemy konsekwentnie poszerzać nasz zespół – w przyszłym roku spodziewamy się 8 proc. wzrostu zatrudnienia – mówi Mariola Franko, menedżer HR w firmie CeDo.

Ma to związek z realizowanymi nowymi inwestycjami i rozbudową zakładu produkcyjnego. – Wśród stanowisk, na które prowadzimy obecnie rekrutację znajdują się głównie stanowiska bezpośrednio związane z procesem produkcji – wyjaśnia.

Spośród firm produkcyjnych, największą dynamikę zatrudnienia w trzecim kwartale 2015 r. odnotowały mniejsze firmy specjalizujące się w produkcji, czyli podmioty zatrudniające do 500 pracowników. Firmy te zwiększyły zatrudnienie aż o 7,13 proc. w porównaniu do trzeciego kwartału ubiegłego roku. (to wynik ponad 7-krotnie wyższy od średniej ogólnorynkowej, badanej przez GUS).
Z bardzo dobrym wynikiem trzeci kwartał zakończyły również duże firmy produkcyjne, zatrudniające powyżej 500 pracowników. W przedsiębiorstwach tego segmentu pracę znalazło o 5,79 proc. osób więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem.

- Na każde nowe stanowisko powstałe w dużej firmie, przypada kilka stanowisk w usługach wspierających działalność dużego przedsiębiorstwa – głównie w firmach rodzinnych, stanowiących znaczną część przedsiębiorstw zatrudniających do 500 pracowników. Co istotne, na rynku pracy efekty tego zjawiska są zawsze widoczne dopiero po pewnym czasie – mówi Dominika Staniewicz, ekspert ds. rynku pracy Business Centre Club.

W usługach mniejsza dynamika

Z kolei przedsiębiorstwa specjalizujące się w usługach, ze wzrostem na poziomie 3,10 proc. odnotowały niemal dwukrotnie niższą dynamikę zatrudnienia niż przedsiębiorstwa produkcyjne.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.