Zarząd KW "zdumiony" zerwaniem konsultacji planu naprawczego

0 0
Zarząd KW "zdumiony" zerwaniem konsultacji planu naprawczego

Zarząd Kompanii Węglowej (KW) "ze zdumieniem" przyjął informację związkowców o zerwaniu konsultacji dotyczących planu naprawczego spółki na lata 2014-20. Według zarządu decyzję o zakończeniu negocjacji podjęli sami związkowcy.

15 września zrzeszający 13 organizacji związkowych z KW sztab protestacyjno-strajkowy podał, że konsultacje dotyczące planu naprawczego uznają za jednostronnie zerwane z winy pracodawcy. Związkowcy zarzucili zarządowi, że ciągle zmienia treść planu i wbrew ich opinii chce sprzedać kilka kopalń Kompanii Węglokoksowi.

Czytaj też: Konsultacje dotyczące planu naprawczego KW zerwane

16 września kierownictwo spółki odniosło się do tych zarzutów. Zarząd nie zgadza się z argumentami, że powodem zerwania rozmów były notoryczne zmiany w programie naprawczym oraz podpisanie listu intencyjnego w sprawie ewentualnej sprzedaży kopalń.

"Nie można zaklinać rzeczywistości i uciekać od odpowiedzialności za dalszy byt spółki. Presja czasu nieuchronnie powoduje konieczność podejmowania decyzji. Zarząd, w obecnej sytuacji firmy, jest nie tylko zobowiązany do działania, ale i zdeterminowany do podjęcia wszystkich kroków zapobiegających groźbie wszczęcia postępowania upadłościowego" - oświadczył, cytowany w komunikacie, prezes KW Mirosław Taras.

"Bierzemy na siebie odpowiedzialność za niedopuszczenie do realizacji tego scenariusza i liczymy na odpowiedzialne postępowanie przedstawicieli strony społecznej w tym procesie. Maksymalna ochrona pracowników i miejsc pracy dla górników powinna być naszym wspólnym celem" - dodał Taras.

Zarząd KW podkreśla, że podstawowe założenia programu naprawczego Kompanii były i pozostają niezmienne. "Możliwość dokonywania zmian w tym proponowanym programie naprawczym, szczególnie odnoszących się do programów dotyczących poszczególnych kopalń, była wręcz postulatem przedstawicieli organizacji związkowych wyrażonym w trakcie spotkania konsultacyjnego w dniu 9 września 2014 r. Trudno więc uznać spełnienie tego postulatu za przesłankę zerwania konsultacji" - wskazał zarząd.

Odnosząc się do planów sprzedaży kilku kopalń kierownictwo Kompanii podkreśliło, że zagwarantuje to miejsca pracy oraz dalsze funkcjonowanie tych zakładów. Tylko w ten sposób - przekonuje zarząd - mogą być zrealizowane główne cele planu, czyli minimalizacja społecznych kosztów restrukturyzacji oraz sfinansowanie oraz wdrożenie programów naprawczych w poszczególnych oddziałach wydobywczych.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.