Zarząd KW rozpoczął konsultacje społeczne planu naprawczego

Zarząd Kompanii Węglowej (KW) rozpoczął konsultacje społeczne planu naprawczego spółki na lata 2014-2020, zakładającego m.in. ograniczenie kosztów, zmianę organizacji produkcji oraz sprzedaż kilku kopalń.

REKLAMA


Puls HR Puls HR

Zarząd KW rozpoczął konsultacje społeczne planu naprawczego

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

2 wrz 2014 18:27


We wtorek rozpoczęło się spotkanie szefów KW ze związkowcami. W najbliższy piątek plan ma być omawiany z Radą Pracowniczą – podały służby prasowe spółki.

Prezes KW Mirosław Taras przekonuje, że dla zarządu opracowującego plan najważniejsza była maksymalna ochrona miejsc pracy. „Przy obecnej strukturze wydobycia, poziomie kosztów oraz sytuacji rynkowej utrzymanie tych miejsc pracy, niedopuszczenie do likwidacji kopalń, wymaga jednak zaśnięcia pasa i akceptacji dla trudnych decyzji. Bez nich Kompania nie ma szans na przetrwanie. Matematyka jest jedna. Nie ma w niej miejsca na złudzenia czy pustą retorykę” - podkreślił prezes przed wtorkowym spotkaniem.

Czytaj też: Górnictwo wciąż czeka na konkrety

„Spółka musi pozyskać dodatkowe kapitały i poprawić wyniki, by ocaleć jako podmiot gospodarczy. Wiem, że załoga Kompanii ma pełną świadomość powagi sytuacji, w jakiej znalazła się Kompania. Wierzę w odpowiedzialność górniczą. Musimy wspólnie zrobić wszystko, żeby ten wyznaczony cel zrealizować” - dodał Taras.

Jak podaje spółka, plan naprawczy zakłada pozyskanie niezbędnych środków na dofinansowanie działalności spółki - co ma w praktyce odbyć się poprzez sprzedaż kilku kopalń - i wdrożenie programów restrukturyzacyjnych dla poszczególnych zakładów. Zarząd chce też racjonalizować zatrudnienie i „urealnić” koszty wynagrodzeń i świadczeń pozapłacowych. Mają być one dostosowane do sytuacji rynkowej i możliwości ekonomiczno-finansowych KW. Spółka zamierza zwiększyć przychody ze sprzedaży poprzez poprawę jakości i średnich cen węgla. Plan zakłada też zmiany w strukturze organizacyjnej spółki i jej grupie kapitałowej.

Kilka tygodni temu związkowcy, którzy poznali założenia planu, sprzeciwili się zamierzeniom zarządu. Jak mówili, nie zgadzają się, by plan naprawczy firmy był realizowany - jak to określają - "kosztem pracowników". Sprzeciwiają się także koncepcji sprzedaży kilku kopalń KW. Przypomnieli, że Kompania sprzedała niedawno za 1,49 mld zł kopalnię Knurów-Szczygłowice Jastrzębskiej Spółce Węglowej.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.