Zarząd Kompanii Węglowej liczy na porozumienie ze związkami ws. restrukturyzacji

Zarząd Kompanii Węglowej liczy, że zaplanowana na piątek ostatnia tura konsultacji ze związkami zawodowymi zakończy się porozumieniem, umożliwiającym wdrożenie programu restrukturyzacji spółki. Związkowcy oczekują jednak dalszych ustępstw ze strony Kompanii.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Zarząd Kompanii Węglowej liczy na porozumienie ze związkami ws. restrukturyzacji

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

9 sty 2014 15:25


Z końcem tygodnia mija miesiąc od przedstawienia związkowcom projektu programu naprawczego do 2020 r., zakładającego m.in. zwolnienia pracowników administracji, łączenie ze sobą kopalń i sprzedaż jednej z nich, zamknięcie trzeciej części ścian wydobywczych, likwidację niektórych świadczeń pracowniczych i zamrożenie wynagrodzeń.

Zgodnie z przepisami związkowcy mieli 30 dni na konsultowanie projektu; Rada Pracowników, w skład której także wchodzą przedstawiciele związków, ma na to jeszcze dwa tygodnie. Ostatnie spotkanie zarządu ze stroną związkową zaplanowano na piątek, z możliwością kontynuowania rozmów także w sobotę.

Czytaj też: Nie będzie sporu zbiorowego w Kompanii Węglowej?

"Rozmowy służą osiągnięciu kompromisu i niezmiennie liczymy, że konsultacje uda się zakończyć porozumieniem ze stroną społeczną" - powiedział w czwartek rzecznik Kompanii Zbigniew Madej. Potwierdził, że wobec pierwotnej wersji projektu zarząd KW zaproponował w nim pewne ustępstwa, ale takie, które nie wpływają negatywnie na osiągnięcie wskazanych w programie naprawczym celów.

Według związkowców, zaproponowane przez zarząd korekty dotyczą m.in. odstąpienia od łączenia kopalń pod warunkiem zgody związków na elastyczne przemieszczanie pracowników między niektórymi kopalniami, a także rezygnacji bądź zmniejszenia skali redukcji zatrudnienia w administracji. Związkowcy wstępnie uznali deklarowane zmiany za niewystarczające do akceptacji programu; jednak ostateczne stanowisko mają przedstawić w piątek.

Jak podała w czwartek śląsko-dąbrowska Solidarność, zasadniczy spór wciąż dotyczy właśnie kwestii łączenia kopalń, redukcji zatrudnienia w administracji i sprzedaży kopalni Knurów-Szczygłowice Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Związkowcy uważają, że pracodawca nadal chce szukać oszczędności kosztem górników, zamiast zmienić konstrukcję programu naprawczego tak, by wydobywać więcej węgla i skuteczniej zdobywać nowe rynki, a tym samym zwiększać przychody.

Według związkowców, zgodnie z nową propozycją zarządu możliwe byłoby zmniejszenie skali planowanych zwolnień pracowników administracji - z pierwotnie zakładanych 1020 osób do 905 osób; dałoby to 95 mln zł oszczędności.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.