wnp.pl

Załoga Orlenu ocenia czterobrygadowy system pracy

0 0
Załoga Orlenu ocenia czterobrygadowy system pracy
System czterobrygadowy podlega ciągłej ocenie przez stronę społeczną, ale do tej pory nie udało się wypracować jednoznacznego stanowiska w tej sprawie. (Fot. PTWP/Piotr Waniorek)

W najbliższy piątek 18 marca w PKN Orlen odbędzie się spotkanie, na którym podsumowany ma zostać pierwszy rok funkcjonowania czterobrygadowego systemu organizacji czasu pracy w płockim koncernie. Opinie przedstawicieli załogi na jego temat są mocno podzielone.

Przypomnijmy, że na początku 2015 roku zarząd PKN Orlen podjął decyzję o przejściu pracowników wydziałów produkcyjnych z tzw. systemu pięciobrygadowego, 8-godzinnego, na czterobrygadowy, 12-godzinny.

W wyniku tej decyzji zatrudnienie w części produkcyjnej spółki zmniejszyło się o niespełna 250 osób, dzięki przejściu pracowników na wcześniejszą emeryturę w ramach programu dobrowolnych odejść.

Dla części wydziałów produkcyjnych PKN Orlen system czterobrygadowy funkcjonuje już ponad rok, dla innych to zaledwie kilka miesięcy. Jako pierwsze (od 1 stycznia 2015 r.) w nowy system organizacji czasu pracy weszły wydziały: blok reformingów, aromaty i paraksylen oraz PTA Włocławek. W kolejnych miesiącach (z początkiem kwietnia i czerwca 2015 r.) nowy system obejmował kolejne wydziały produkcyjne. Jako ostatni w system czterobrygadowy wszedł wydział elektrociepłowni (od września 2015 r.).

System czterobrygadowy podlega ciągłej ocenie przez stronę społeczną, ale do tej pory nie udało się wypracować jednoznacznego stanowiska w tej sprawie. - W grudniu 2015 roku robiliśmy ankiety wśród załogi, wzięło w nich udział około 80 proc. pracowników zmianowych i głosy na temat nowego systemu są podzielone mniej więcej pół na pół - mówi w rozmowie z wnp.pl Bogdan Żulewski, wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Ruchu Ciągłego (MZZPRC) w grupie kapitałowej PKN Orlen.

Cały artykuł znajdziesz tutaj.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.