Wyróżniono najbezpieczniejszą kopalnię

Należąca do Kompanii Węglowej kopalnia Jankowice w Rybniku została uznana za najbezpieczniejszy w ub. roku polski zakład górniczy, zwyciężając w 20. edycji konkursu "Bezpieczna kopalnia".
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Wyróżniono najbezpieczniejszą kopalnię

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

26 lut 2015 18:51


Oficjalne ogłoszenie wyników konkursu to część czwartkowej (26 lutego) gali organizowanej w Krakowie przez Szkołę Eksploatacji Podziemnej. Szkoła jest jednym z organizatorów konkursu, obok Wyższego Urzędu Górniczego (WUG), Fundacji "Bezpieczne Górnictwo" im. prof. Wacława Cybulskiego, Głównego Instytutu Górnictwa, Okręgowego Inspektora Pracy w Katowicach oraz katowickiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

W Konkursie "Bezpieczna Kopalnia" oceniane i porównywane są wymierne wskaźniki bezpieczeństwa pracy w 31 kopalniach wydobywających węgiel kamienny oraz trzech eksploatujących złoża rudy miedzi. Głównym kryterium jest brak wypadków śmiertelnych i ciężkich w ostatnich trzech latach; kolejnymi są: liczba wypadków lekkich w poprzednim roku, liczba kolejnych dni bez wypadku, liczba pracowników oraz wielkość wydobycia w tysiącach ton na dobę. W kategorii rud miedzi nagrody w tym roku nie przyznano.

W górnictwie węgla kamiennego w obecnej edycji konkursu na drugim miejscu znalazła się kopalnia Brzeszcze w miejscowości o tej samej nazwie, a na trzecim - ex aequo - kopalnie Bolesław Śmiały w Łaziskach Górnych, Piast w Bieruniu i Ziemowit w Lędzinach. Wszystkie te pięć zakładów należy do Kompanii Węglowej. Kopalnia Jankowice zwyciężała również w dwóch poprzednich latach; przy wysokich miejscach pozostałych wyróżnionych teraz zakładów.

"Sukcesy w bezpieczeństwie pracy, uzyskane przez załogi kopalń należących do Kompanii Węglowej cieszą nas szczególnie, zważywszy na poważne problemy ekonomiczne, z jakimi boryka się ta spółka od wielu miesięcy. Okazało się, że górnicy potrafią pilnować standardów bezpieczeństwa w skrajnie trudnej atmosferze, eskalacji protestów i w poczuciu zagrożenia miejsc pracy" - skomentował wyniki konkursu cytowany w komunikacie WUG prezes Urzędu Mirosław Koziura.

Według danych WUG na początku 2015 r. kopalnia Jankowice ma już za sobą sześć lat pracy bez wypadku śmiertelnego. W pierwszej edycji Konkursu w 1996 r. tytuł kopalni pracującej najdłużej bez takiego wypadku - wówczas osiem lat z rzędu - otrzymała kopalnia Janina (obecnie Tauron Wydobycie). Potem tytuł ten przejął Kazimierz-Juliusz (obecnie w Spółce Restrukturyzacji Kopalń) gdzie do ub. roku nie było śmiertelnego wypadku przez 12 lat.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!
WUG

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.