Współpraca nauki i biznesu. Są chęci i pieniądze. Czy to wystarczy?

W interesie przedsiębiorców jest inwestowanie w kształcenie dualne - przekonuje Jarosław Gowin, wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego. W odpowiedzi słyszy: wszystkie projekty realizowane między biznesem a uczelniami muszą być biznesowi przydatne.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Współpraca nauki i biznesu. Są chęci i pieniądze. Czy to wystarczy?

PODZIEL SIĘ


Autor: Katarzyna Domagała-Szymonek

14 mar 2018 6:00


  • Firm do współpracy z uczelniami wyższymi przekonywać nie trzeba. Przykład? To na ich prośbę w 2016 roku Politechnika Śląska otworzyła studia dualne. 
  • Choć współpraca przybiera na sile, to środowisko naukowe przyznaje wprost - zapotrzebowanie na inżynierów jest tak duże, że obecnie uczelnie techniczne nie są w stanie mu sprostać. 
  • Wskazuje też na największy problem do rozwiązania, czyli zbyt małe nakłady na edukację i naukę. 

Jarosław Gowin, szef resortu nauki mówi, że obecnie główną barierą wzrostu inwestycji w Polsce jest brak rąk do pracy. - Polska gospodarka byłaby w stanie natychmiast wchłonąć 100 tysięcy informatyków. Jeżeli te ręce do pracy już są, to często nieprzygotowane do oczekiwań pracodawców - kontynuuje wicepremier. Odpowiedzią ma być kształcenie dualne. 

- Zależy nam na kreatywnych pracownikach, to oni są najbardziej poszukiwanym kapitałem. Model kształcenia dualnego jest ogromną szansą, by ich zapewnić. Konieczne jest do tego zaangażowanie biznesu – i nie chodzi tu o działania charytatywne w ramach CSR – przekonuje wicepremier. Przypomina też, że budżet nie jest z gumy, zaś w najbliższych latach fundusze unijne będą się kurczyć. - Zatem jeżeli kształcenie dualne ma się rozwijać, to wymaga dosłownego zainwestowania ze strony przedsiębiorstw. Jednak jest to sytuacja „win-win”. Każdy na niej wygra - uczelnia, biznes oraz studenci – podsumował Gowin.

Działamy od dawna 

Okazuje się, że firmy nie mają nic przeciwko sięganiu do portfela, jednak w tej kwestii mają konkretne wytyczne. - Współpraca między nauką a biznesem powinna wyjść ze społecznej odpowiedzialności biznesu. W istocie powinna stać się samym biznesem i być rozpatrywaną w kategoriach win-win - wtóruje słowom Gowina Filip Grzegorczyk, prezes zarządu Tauron Polska Energia. Jak przekonuje, Tauron bardzo chętnie oferuje pełną chęć współpracy środowisku akademickiemu. Zresztą już to robi - tylko w 2017 roku zaoferował 700 staży i praktyk studentom z kilku uczelni. 

Czytaj więcej: Już nie liczba, a jakość miejsc pracy ma znaczenie

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.