Wojciech Kowalczyk, Pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa: Alternatywą programu naprawczego dla Kompanii Węglowej byłaby jej upadłość

Pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa Wojciech Kowalczyk zaznaczył, że alternatywą programu naprawczego dla Kompanii Węglowej byłaby jej upadłość. Związki twierdzą, że takie podejście rządu jest zaproszeniem do wojny.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Wojciech Kowalczyk, Pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa: Alternatywą programu naprawczego dla Kompanii Węglowej byłaby jej upadłość

PODZIEL SIĘ


Autor: WNP.pl (Jerzy Dudała)

wnp.pl

8 sty 2015 11:35


Wojciech Kowalczyk zabrał głos po tym, jak premier Ewa Kopacz podsumowała 7 stycznia br. pierwsze sto dni swego rządu. Kowalczyk wskazał, że za jedenaście miesięcy 2014 roku Kompania Węglowa wygenerowała ponad 1 mld 100 mln zł straty. A jej zobowiązania wynoszą już 4,2 mld zł.

Przyjęty w środę 7 stycznia br. przez rząd plan naprawy KW zakłada kosztem 2,3 mld zł likwidację 4 kopalń, przeniesienie 6 tys. ludzi i osłony dla 5,2 tys. zwalnianych.

W odpowiedzi na ogłoszony plan protest rozpoczęli górnicy przeznaczonej do likwidacji kopalni Brzeszcze. Górnicy nie wyjechali po zakończonej zmianie na powierzchnię. Z kolei przedstawiciele śląsko-dąbrowskiej Solidarności zapowiedzieli na czwartek decyzje o harmonogramie protestów w górnictwie i całym regionie śląsko-dąbrowskim.

Wojciech Kowalczyk wskazał, że do tony wydobywanego węgla KW dopłacała średnio 42 zł, przy czym w listopadzie ta wielkość sięgała 66 zł.

- Cztery kopalnie zostaną przekazane do Spółki Restrukturyzacji Kopalń w celu wygaszenia, chodzi o kopalnie Brzeszcze, Bobrek-Centrum, Sośnica-Makoszowy i Pokój - zaznaczył Wojciech Kowalczyk.

Kopalnia Piekary ma trafić do Węglokoksu. A pozostałe kopalnie do nowej spółki dokapitalizowanej przez Węglokoks.

Roboczo ma się ona nazywać nową KW. Najpierw trafią do niej cztery kopalnie rybnickie: Jankowice, Chwałowice, Marcel i Rydułtowy-Anna.

A w drugim etapie Ziemowit, Piast, Bolesław Śmiały, Halemba-Wirek i Bielszowice. W tym drugim etapie miałaby się zaangażować energetyka, która miałaby objąć udziały w nowej spółce.

Rząd liczy, że w 2016 roku wynik operacyjny KW wyniósłby około 500 mln zł.

W Kompanii wprowadzony ma zostać sześciodniowy tydzień pracy (górnicy będą nadal pracować pięć dni w tygodniu) i ma nastąpić zmiana systemu wynagradzania, z częścią stałą i zmienną, uzależniona od wyników.

Docelowo 6 tys. pracowników likwidowanych kopalń ma zostać przeniesionych do tych, które będą dalej funkcjonować.

Plan przewiduje pakiet osłonowy dla pracowników likwidowanych kopalń. 2100 osób, którym do emerytury górniczej brakuje mniej niż 4 lata ma zostać objętych urlopami górniczymi. Do nabycia uprawnień emerytalnych będą otrzymywać 75 proc. wynagrodzenia z możliwością dodatkowego samo zatrudnienia, bądź pracy poza górnictwem.

Z kolei 3100 osób ma zostać objętych dobrowolnymi jednorazowymi odprawami.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.