Wniosek o sprzedaż FagorMastercook już w sądzie

Syndyk zakładów FagorMastercook Teresa Kalisz złożyła w piątek do sądu gospodarczego wniosek o ich sprzedaż. Jeśli zostanie on rozpatrzony pozytywnie, rozpocznie się procedura przetargowa.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Wniosek o sprzedaż FagorMastercook już w sądzie

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

13 cze 2014 20:59


Jak powiedziała w piątek Kalisz, sprzedaż zakładów jest konieczna ze względu na ich duże zadłużenie oraz brak stałych zleceń, pozwalających na utrzymanie rentowności.

"FagorMastercook jest w stanie upadłości likwidacyjnej, a to oznacza konieczność sprzedaży majątku firmy i zaspokojenie roszczeń jej wierzycieli. Ofertę jego sprzedaży z pewnością uatrakcyjni produkcja kuchenek, okapów kuchennych oraz pralek, która na zlecenie algierskiej firmy Cevital zostanie uruchomiona w najbliższy poniedziałek. Fabryka, która produkuje, jest z pewnością bardziej atrakcyjna dla potencjalnego inwestora" - stwierdziła Kalisz.

Kontrakt z Cevitalem ma wartość 86 mln zł. Dzięki niemu fabryka ma zapewnione funkcjonowanie do połowy sierpnia. Jest również szansa na przedłużenie produkcji nawet do końca 2014 roku.

"Jest już gotowa wycena fabryki, jednak o tym będzie można mówić dopiero przy ogłoszeniu przetargu. Trudno też określić, ilu chętnych będzie na jej kupno. To będzie wiadome dopiero gdy nadejdzie ostateczny termin składania ofert kupna" - dodała Kalisz.

Problemy FagorMastercook rozpoczęły się wraz ze wstrzymaniem produkcji na początku października 2013 r. Od tej pory pracownicy fabryki są na przymusowych urlopach. Było to związane z kłopotami finansowymi, które przeżywała wówczas hiszpańska spółka - matka Fagor Electrodomesticos. Zarówno wrocławska fabryka, jak i jej hiszpański partner złożyły wnioski o upadłość układową w sądzie w San Sebastian, które zostały pozytywnie rozpatrzone.

W lutym 2014 wrocławski sąd gospodarczy wszczął wtórne postępowanie upadłościowe FagorMastercook. Ponieważ w Hiszpanii została już ogłoszona upadłość układowa Fagor Electrodomesticos, do której należą wrocławskie zakłady, w Polsce miało ono charakter likwidacyjny. Jednak decyzją sądu likwidacja spółki została zawieszona na trzy miesiące. Była to podyktowane chęcią umożliwienia uratowania przedsiębiorstwa i jego sprzedaży w całości, co według sądu powinno być najlepszym rozwiązaniem dla wierzycieli i pracowników firmy.
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.