Wkrótce strajk w chilijskiej kopalni KGHM

Według mediów z Antofagasty, największego miasta w pobliżu chilijskiej kopalni KGHM Sierra Gorda 100 proc. głosujących opowiedziało się za strajkiem w kopalni. Na razie nie wiadomo, kiedy strajk miałby się rozpocząć.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Wkrótce strajk w chilijskiej kopalni KGHM

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

27 sty 2015 18:42


Załoga należącej do KGHM kopalni (45 proc. jest własnością japońskiego Sumimoto) w ubiegłym tygodniu odrzuciła propozycje zarządu dotyczące warunków układu zbiorowego. Zdaniem gazety "El Mercurio" powodem protestu są tarcia dotyczące kwestii płacowych, a także socjalnych. Pracownicy chcą m.in. dodatkowych świadczeń z tytułu wykonywanej pracy. Załoga chciałaby również zwiększenia zaangażowania się właścicieli Sierra Gorda na rzecz społeczności lokalnej. Chodzi m.in. o kwestie dotyczące szkolnictwa i służby zdrowia.

O ustosunkowanie się do doniesień poprosiliśmy KGHM. - Kierownictwo kopalni Sierra Gorda prowadzi standardowe negocjacje z partnerami społecznymi - tłumaczy spółka.

Jak dodaje: są one przeprowadzane i przebiegają w całości zgodnie z lokalnym prawem. - W tym tygodniu zaplanowane są rozmowy ze związkiem zawodowym nr 2 na temat warunków kontraktów pracowniczych na kolejny okres. Negocjacje rozpoczynają się we wtorek, 27 stycznia, a ich zakończenie planowane jest na piątek 30 stycznia.

Liczymy na to, iż w trakcie tych negocjacji strony osiągną porozumienie i do zapowiadanego strajku nie dojdzie. Jednak trzeba brać pod uwagę także scenariusz przeciwny, że na tym etapie rozmów porozumienie nie zostanie osiągnięte. Kierownictwo kopalni Sierra Gorda jest przygotowane do zniwelowania następstw ewentualnego protestu - poinformował nas KGHM.

KGHM produkcję w chilijskiej kopalni Sierra Gorda uruchomił pod koniec lipca ubiegłego roku. Sierra Gorda ma dostarczać ok. 42 proc. obecnej produkcji KGHM, projekt jest rozwojowy, gdyż w bezpośrednim sąsiedztwie są dalsze bogate złoża.

Kopalnia Sierra Gorda będzie produkować rocznie około 120 tys. ton miedzi, 50 mln funtów molibdenu i 60 tys. uncji złota w pierwszych latach działalności.

Prognozowana średnioroczna produkcja przez ponad 20-letni okres eksploatacji kopalni, uwzględniając uruchomienie drugiej fazy projektu, wyniesie z kolei około 220 tys. ton miedzi, 25 mln funtów molibdenu, 64 tys. uncji złota.

Budowa kopalni pochłonęła ponad 4 miliardy dolarów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.