Większa wydajność pracy w przemyśle

0 0
Większa wydajność pracy w przemyśle

Jak informuje Główny Urząd Statystyczny, od stycznia do kwietnia wydajność wzrosła o 0,3 proc. wobec analogicznego okresu w 2012 r., przy mniejszym o 1,2 proc. zatrudnieniu i wzroście przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto o 2,6 proc.- poinformował Główny Urząd Statystyczny.

Z danych GUS wynika, że na koniec kwietnia 2013 r. 435 zakładów pracy zadeklarowało zwolnienie w najbliższym czasie 34 tys. pracowników, w tym z sektora publicznego 6,9 tys. osób. Przed rokiem było to odpowiednio: 322 zakłady, 26,9 tys. pracowników, w tym z sektora publicznego 9,4 tys. osób.

Siła nabywcza przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w przedsiębiorstwach w kwietniu wzrosła w skali roku o 2,2 proc., wobec spadku o 0,5 proc. w kwietniu 2012 roku.

Według GUS za wyższy niż oczekiwano wzrost wynagrodzenia w kwietniu odpowiada w dużej mierze wzrost płac w górnictwie. "Przeciętne płace wzrosły w większości sekcji o znaczącym udziale w zatrudnieniu, najbardziej w górnictwie i wydobywaniu (o 6,5 proc.) oraz zakwaterowaniu i gastronomii (o 5,4 proc.)" - podkreślono.

Przeciętne wynagrodzenie brutto w kwietniu wyniosło 3 tys. 830,89 zł, co oznacza, że rok do roku wzrosło o 3 proc., a miesiąc do miesiąca o 1,6 proc.

Ekonomiści ankietowani przez PAP szacowali, że wynagrodzenie w kwietniu wzrosło o 2,1 proc. rok do roku, a w ujęciu miesięcznym spadło o 0,9 proc.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.