Więcej zwolnionych z ISD Huta Częstochowa skorzystało z programu "Pomoc dla hutników"

0 0
Więcej zwolnionych z ISD Huta Częstochowa skorzystało z programu "Pomoc dla hutników"

289 osób zwolnionych w ubiegłym roku z ISD Huta Częstochowa skorzystało z programu "Pomoc dla hutników" - poinformował PUP w Częstochowie. Wg rzecznika grupy ISD Polska w wyniku redukcji zatrudnienia załoga huty zmniejszyła się dotąd z 3050 do ok. 1,6 tys. osób.

Program "Pomoc dla hutników" Powiatowy Urząd Pracy w Częstochowie realizuje od sierpnia ubiegłego roku. Na ten cel otrzymał z Funduszu Pracy ok. 4,1 mln zł. Dotąd w urzędzie zarejestrowało się blisko tysiąc osób z huty oraz firm kooperujących z tym zakładem.

Jak poinformowała w czwartek Barbara Biernacka z PUP z programu skorzystało więcej osób niż planowano. "W planach było zorganizowanie wsparcia dla 270 zwolnionych, a ostatecznie objęto programem 289 osób" - powiedziała.

Dla osób, które zdecydowały się wziąć udział w programie zorganizowano 180 szkoleń m.in. z zakresu programowania obrabiarek CNC, obsługi koparko-ładowarki, prawa jazdy kat. C i D; 55 osób zatrudnionych zostało na refundowanych stanowiskach pracy m.in. w zawodzie tokarza, frezera, ślusarza oraz stanowiskach do obsługi linii technologicznych.

37 osób uzyskało dofinansowanie do podjęcia własnej działalności gospodarczej. "Wśród tych działalności są między innymi biuro tłumaczeń, usługi elektryczne i hydrauliczne, ale również krawiectwo, ponieważ wśród zwolnionych były również kobiety pracujące m.in. w administracji" - powiedziała Biernacka.

Czytaj też:  Blisko tysiąc byłych hutników zarejestrowało się w PUP

Dodała, że 14 osób zostało objętych stażami m.in. w szpitalu. Trzem osobom dofinansowano studia podyplomowe.

Dotąd w urzędzie pracy zarejestrowało się ok. 910 hutników oraz blisko 90 osób z firm kooperujących z hutą, z czego ok. 400 osób może ubiegać się o świadczenia przedemerytalne. "Nie wszyscy zwolnieni się zarejestrowali, ale z tego co wiemy, część z nich wyjechała za pracą do innych miast oraz poza granice kraju" - poinformowała Biernacka.

Zamiar przeprowadzenia redukcji zatrudnienia w hucie, ze względu na pogarszającą się sytuację na rynku stali, ogłoszono w maju ubiegłego roku. Zakład zatrudniający wówczas ok. 3050 pracowników najpierw wprowadził program dobrowolnych odejść, a pod koniec września zdecydowano o rozpoczęciu zwolnień grupowych. Informowano, że redukcją zatrudnienia ma zostać objętych ok. 1500-1550 osób.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.