W Polsce jest problem ze spawaczami

W Polsce mamy dobrych inżynierów spawalników, natomiast ze spawaczami jest coraz większy problem.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

W Polsce jest problem ze spawaczami

PODZIEL SIĘ


Autor: WNP.pl (Jerzy Dudała)

wnp.pl

8 paź 2013 11:31


Na przestrzeni ostatnich lat spawalnictwo znacząco się zmieniło. Sprywatyzowanie rodzimych firm przez światowe koncerny, w tym ESAB i Lincoln pozwoliło na realizację inwestycji, a tym samym przyczyniło się do unowocześnienia produkcji w kraju.

Wysoka organizacja sieci dystrybucyjnych potentatów umożliwiła znaczący wzrost eksportu oraz stabilizację importu wyrobów spawalniczych do Polski.

- W Opolu jest największa fabryka urządzeń spawalniczych firmy ESAB w Europie - mówi prof. Jan Pilarczyk, dyrektor Instytutu Spawalnictwa. - Początkowo rozwój wyrobów w tych firmach odbywał się głównie przy wykorzystaniu zagranicznego zaplecza badawczego. Obecnie w coraz szerszym zakresie wykorzystywane jest zaplecze badawczo-konstrukcyjne producentów krajowych.

Prof. Pilarczyk zwraca uwagę na fakt, iż producenci urządzeń i materiałów spawalniczych w kraju to grupa kilkunastu większych firm. Natomiast producenci konstrukcji i wyrobów spawanych to liczna rzesza około 5 do 6 tys. przedsiębiorstw pracujących w ponad stu branżach polskiej gospodarki. Właśnie ta grupa firm ma największy wpływ na innowacyjność wytwarzanych konstrukcji i wyrobów spawanych.

Jacek Rutkowski, dyrektor Kemppi Sp. z o.o. wskazuje, że Polska może się poszczycić dużymi tradycjami w spawalnictwie. Mamy prężnie działający Instytut Spawalnictwa, dobrą kadrę naukową.

- Mechatronika opanowała spawalnictwo - ocenia prof. Andrzej Klimpel, ekspert w branży spawalniczej, członek Grupy Technicznej TGS8 Funduszu Węgla i Stali. - To przekłada się na jakość produkcji, na wydajność i bezpieczeństwo pracy. Spawalnictwo nadal dzieli się na dwa obszary. Przykładowo w przemyśle motoryzacyjnym stosuje się spawanie w procesach zautomatyzowanych. Natomiast przy pracach montażowych stosuje się spawanie elektrodami otulonymi. Trzeba przy tym zaznaczyć, że produkowane są coraz wyższej jakości elektrody otulone - podkreśla prof. Klimpel.

Wszelkie nowości prezentowane były we wrześniu br. na Targach Spawalniczych Schweissen & Schneiden w Essen, gdzie wystawiały się wszystkie liczące się firmy w branży.

Warto tu wspomnieć, że w Polsce mamy dobrych inżynierów spawalników, natomiast ze spawaczami jest coraz większy problem.

Nastąpił duży odpływ spawaczy za granicę, między innymi do Skandynawii. Niektórzy wrócili z powrotem do kraju, ale ci najlepsi pozostali. Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.