W górnictwie trwa gotowość strajkowa

W czwartek 1 października ogłoszono w górnictwie gotowość strajkową. Kompania Węglowa rozpoczyna akcję informacyjną na temat porozumienia z rządem.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

W górnictwie trwa gotowość strajkowa

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/JP

1 paź 2015 11:50


Rzecznik śląsko-dąbrowskiej Solidarności Grzegorz Podżorny podał, że w Kompanii Węglowej akcja informacyjna dotyczy skutków złamania przez rząd porozumienia z 17 stycznia.

Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy (strona styczniowych porozumień z rządem), jak podał Podżorny, przygotował biuletyn, który trafi do wszystkich pracowników kopalń i zakładów Kompanii.

- W biuletynie w sposób syntetyczny MKPS opisuje, co gwarantował rząd w styczniowym porozumieniu, a co faktycznie zrobił - a w rzeczywistości nie zrobił nic. Plan konsolidacji górnictwa z energetyką leży w gruzach, nie ma Nowej Kompanii, a kopalnia Brzeszcze i kopalnia Makoszowy nie mają inwestorów. Chcemy, aby do załóg dotarła pełna informacja - powiedział szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz.

Porozumienie zostało złamane

- Rząd robi w mediach szum, usiłuje wmówić ludziom, że dotrzymał porozumienie, że ma jakiś nowy, genialny plan. Nie ma takiego planu, porozumienie zostało złamane, a reszta to mydlenie ludziom oczu - dodał Kolorz.

Czytaj też: Nowa Kompania Węglowa: Związkowcy ogłaszają gotowość strajkową

Według przewodniczącego śląsko-dąbrowskiej Solidarności ogłoszona 30 września przez ministra skarbu Andrzeja Czerwińskiego decyzja o wniesieniu do Towarzystwa Finansowego Silesia do 100 proc. akcji Kompanii Węglowej należących do Skarbu Państwa i przejęciu na tej podstawie przez Towarzystwo Finansowe Silesia 11 kopalń spółki, nic nie zmienia.

- To prawie taki sam plan, jaki tydzień wcześniej resort skarbu odrzucił, tłumacząc, że Unia Europejska zakwestionuje go jako niedozwoloną pomoc publiczną. W mojej ocenie to, co przedstawił minister Czerwiński, jest tylko i wyłącznie propagandową zagrywką przed wyborami - powiedział Kolorz.

- Mamy gotowość strajkową w górnictwie. W poniedziałek 5 października odbędzie się demonstracja przed kopalnią Brzeszcze, tam, gdzie wszystko się zaczęło w styczniu tego roku - poinformowała śląsko-dąbrowska Solidarność.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.