W Gdańsku utworzono Okręgowy Urząd Górniczy

Od 1 kwietnia w Gdańsku będzie działał Okręgowy Urząd Górniczy. Obejmie nadzór nad firmami prowadzącymi prace geologiczne oraz eksploatację kopalin, które działają na terenie województw: pomorskiego i kujawsko-pomorskiego oraz na obszarze morskim RP.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

W Gdańsku utworzono Okręgowy Urząd Górniczy

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

27 mar 2015 18:19


W piątek (27 marca) w Gdańsku Minister Środowiska Maciej Grabowski podpisał rozporządzenie o utworzeniu z dniem 1 kwietnia 2015 r. Okręgowego Urzędu Górniczego w Gdańsku (OUG). Do tej pory województwa pomorskie i kujawsko-pomorskie leżały na terenie działalności Okręgowego Urzędu Górniczego w Poznaniu.

Podczas konferencji prasowej po podpisaniu rozporządzenia minister Grabowski zwrócił uwagę, że "Pomorze jakoś specjalnie nie kojarzyło się z górnictwem, nie mamy tu krajobrazu z szybami". Przyznał jednak, że "w ostatnich latach liczba zakładów górniczych na Pomorzu, zwłaszcza w zakresie górnictwa otworowego, bardzo wzrosła". Podał, że połowa otworów poszukiwawczych gazu z łupków wykonanych w całym kraju (68 otworów), była zrealizowana na terenie Pomorskiego.

"Prace poszukiwawcze prowadzone w ostatnich latach na Kujawach i Pomorzu oraz w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej Bałtyku pokazały, że te tereny kryją pod ziemią jeszcze wiele skarbów, węglowodory konwencjonalne, sól kamienną i potasowo-magnezową, gaz z łupków i też tzw. gaz zamknięty" - tłumaczył minister. Grabowski jest przekonany, że dzięki utworzeniu urzędu w Gdańsku nadzór nad przedsiębiorstwami tej branży będzie skuteczniejszy i bardziej efektywny.

Wyższy Urząd Górniczy podał, że zmiany struktury organizacyjnej nadzoru górniczego są prowadzone od ubiegłego roku i wynikają z przemian zachodzących w polskiej gospodarce oraz nowego Prawa geologicznego i górniczego. Ustawa z 2011 roku wraz z jej późniejszymi zmianami wzmocniła i rozszerzyła uprawnienia kontrolne, m.in. nad robotami geologicznymi związanymi z poszukiwaniem węglowodorów oraz ukróceniem procederu nielegalnej eksploatacji kopalin.

W Polsce funkcjonuje 10 okręgowych urzędów górniczych z siedzibami m.in. w Gliwicach, Katowicach, Kielcach, Krośnie, Lublinie i Wrocławiu. W Gdańsku będzie jedenasty.

Prezes Wyższego Urzędu Górniczego Mirosław Koziura poinformował, że OUG w Gdańsku będzie sprawował nadzór i kontrolę nad 880 zakładami górniczymi na lądzie i na morzu oraz prowadzącymi rozpoznanie i poszukiwanie węglowodorów płynnych i gazowych na terenie Pomorskiego i Kujawsko-Pomorskiego.

"Na pewno utworzenie urzędu polepszy kontakt pomiędzy przedsiębiorcą a organem nadzoru górniczego: będzie lepszy dostęp do urzędu górniczego i my też chcemy być bliżej kontrolowanych zakładów" - tłumaczył.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.