wnp.pl

W chińskim hutnictwie i górnictwie co trzeci straci pracę

0 0
W chińskim hutnictwie i górnictwie co trzeci straci pracę
Wśród pięciu branż, które mają być objęte redukcjami są górnictwo węgla, hutnictwo i produkcja aluminium w procesie elektrolizy. (Fot. PTWP)

Według chińskiego banku inwestycyjnego China International Capital Corp w ciągu roku lub dwóch pięć gałęzi przemysłu dotkniętych nadprodukcją zmniejszy swoje moce produkcyjne o 30 proc. Pociągnie to za sobą proporcjonalne redukcje zatrudnienia, co oznacza, że pracę straci 3 mln osób.

W poprzednim kryzysie w latach 97-98 Chińczycy zwolnili 21 milionów pracowników z przedsiębiorstw będących własnością państwa. Milion spośród nich zmieniło stanowiska w akcji wewnętrznych transferów, 13 mln znalazło nową pracę, ale 7 mln przeszło na bezrobocie. Bank szacuje, że obecnie także jedna trzecia zwalnianych nie znajdzie nowej pracy.

Wśród pięciu branż, które mają być objęte redukcjami są górnictwo węgla, hutnictwo i produkcja aluminium w procesie elektrolizy.

Moce produkcyjne w chińskim hutnictwie to około 1,3 mld ton. W ubiegłym roku Chiny wyprodukowały 803,8 mln ton stali. Administracja centralna od lat zapowiada cięcie mocy produkcyjnych, ale napotyka to opór władz lokalnych, bojących się osłabienia potencjału gospodarczego swoich regionów i wzrostu bezrobocia.

Według China Daily rząd powoła specjalny fundusz, mający nagradzać regiony mające sukcesy w zmniejszaniu mocy produkcyjnych i redukować koszty wynikające ze zwiększenia bezrobocia.

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.