Urlop czy odprawa? Górnicza spółka sonduje pracowników

• Pracownicy Katowickiego Holdingu Węglowego dostaną do wypełnienia ankietę.
• Mogą w niej zaznaczyć, czy byliby zainteresowani odejściem z górnictwa.
• Ankieta jest reakcją na pytania ze strony samych pracowników – stwierdza KHW.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Urlop czy odprawa? Górnicza spółka sonduje pracowników

PODZIEL SIĘ


Autor: MIW

7 kwi 2016 17:17


W piątek, 8 kwietnia pracownicy Katowickiego Holdingu Węglowego razem z paskami wypłat otrzymają do wypełnienia ankietę sondującą ich gotowość do ewentualnego pożegnania się z firmą. Jak zastrzegają przedstawiciele spółki, wypełnienie ankiety jest dobrowolne, a podanie potencjalnego zamiaru odejścia przez pracownika nie jest żadnym zobowiązaniem.

- Poprzez ankietę możemy określić stopień zainteresowania, jakiego należy spodziewać się w poszczególnych grupach zawodowych. Przeprowadzenie ankiety wynika z bardzo wielu pytań otrzymanych od pracowników i od organizacji związkowych, dotyczących możliwości skorzystania z zapisów ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego – informuje Wojciech Jaros z Katowickiego Holdingu Węglowego.

Jaros przypomina, że tegoroczne plany koncernu zakładają przekazanie do Spółki Restrukturyzacji Kopalń szybu Poniatowski wraz z pracownikami.

Ankieta, którą otrzymają pracownicy KHW informuje, że ustawa o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego wprowadziła dla pracowników restrukturyzowanych zakładów górniczych możliwość skorzystania z takich instrumentów osłonowych jak: urlop górniczy w wymiarze do czterech lat (dla pracowników zatrudnionych pod ziemią, którym ze względu na wiek, łączny staż pracy lub staż pracy pod ziemią brakuje nie więcej niż cztery lata do nabycia prawa do emerytury, a prawo do emerytury nabędą przed dniem 1 stycznia 2023 r.), urlop dla pracowników przeróbki mechanicznej węgla w wymiarze do trzech lat (dla tych, którym ze względu na wiek, łączny staż pracy brakuje nie więcej niż trzy lata do nabycia prawa do emerytury, a prawo do emerytury nabędą przed dniem 1 stycznia 2022 r.),

Trzecim instrumentem przewidzianym w ustawie jest jednorazowa odprawa pieniężna w wysokości 12-, 8- lub 4-krotnego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (w zależności od terminu rozwiązania umowy o pracę) dla osób, z którymi umowa o pracę zostanie rozwiązana na podstawie porozumienia stron, nie później niż do końca 2018 r., przeznaczona dla pracowników zakładów przeróbki mechanicznej i powierzchni kopalń posiadających co najmniej 5-letni staż pracy w przedsiębiorstwie górniczym oraz nie mniej niż 12 miesięcy do uzyskania uprawnień emerytalnych.

W dalszej części ankiety górnicy mogą wskazać, czy są zainteresowani którymś z tych rozwiązań, a jeśli tak, to którym. Zawiera ona również pytanie o to, co skłania pracownika do pożegnania się z KHW: czy są to oferowane warunki odejścia, czy też może osoba ma ofertę innej pracy, chce wyjechać w celach zarobkowych za granicą, bądź po prostu nie chce już pracować w górnictwie.
Ankieta zawiera również pytanie o staż, miejsce, charakter i stanowisko pracy, a także wykształcenie.

KHW zatrudnia ok. 15 tysięcy osób. Do spółki należą cztery kopalnie. Podobnie jak całe górnictwo koncern przechodzi trudne chwile związane ze spadkiem cen węgla. Czternastka za ubiegły rok zostanie wypłacona górnikom w ratach.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.