Urbański: Nowy przemysł oferuje pracę dużo gorszej jakości

0 0
Urbański: Nowy przemysł oferuje pracę dużo gorszej jakości

- Firmy takie jak VW, Bridgestone czy producent przetworów rybnych Lisner celowo sięgają po zasoby taniej pracy w dotkniętych bezrobociem rejonach Wielkopolski - twierdzi Jarosław Urbański, socjolog.

Jak mówi w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej", Jarosław Urbański, kiedy w latach 90. kopalnie zostały zamknięte, bezrobocie wymknęło się spod kontroli, powodując napięcia społeczne i emigrację. Później pojawiły się Specjalne Strefy Ekonomiczne, a wraz z nimi takie marki jak: Toyota, IBM, Whirlpool, Colgate czy Elektrolux - tu przykładem Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna.

W Poznaniu natomiast przemysł ciężki został zastąpiony przez szeroko rozumiany przemysł motoryzacyjny i firmy takie jak Volkswagen, MAN, Solaris czy producenta opon Bridgestone. Jednak jak zauważa socjolog - nowy przemysł oferuje pracę dużo gorszej jakości.

Czytaj też: Firmy stworzą ponad 330 nowych miejsc pracy w wałbrzyskiej SSE

- Firmy takie jak VW, Bridgestone czy producent przetworów rybnych Lisner celowo sięgają po zasoby taniej pracy w dotkniętych bezrobociem rejonach Wielkopolski. Są gotowi nawet sami zorganizować transport ludzi z podpoznańskiej prowincji. To przepis na pracownika taniego i niezorganizowanego, często bez doświadczenia - mówi dla "DGP" Urbański.

Czytaj też: Praca tymczasowa to gwarancja terminowej wypłaty wynagrodzenia

- Na dodatek pracowników werbuje się często poprzez agencje pracy tymczasowej. W 2011 r. w takich agencjach zarejestrowanych było ok. 1,8 mln ludzi. W praktyce są to takie współczesne giełdy pracy, których racją istnienia jest obniżenie kosztu siły roboczej do najniższego z możliwych i maksymalne zwiększenie jej elastyczności. Również dzięki strategii wymuszania konkurencji między pracownikami - dodaje.

Zdaniem socjologa, nowy poznański przemysł motoryzacyjny do perfekcji opanował technikę pozyskiwania taniej pracy, np. wykorzystał duże bezrobocie na obrzeżach województwa wielkopolskiego i gotowość polityków do wprowadzania zmian instytucjonalnych na rynku pracy. A stary przemysł nie mógł sobie na to pozwolić, bo musiał dotrzymać umowy ze swoimi dotychczasowymi pracownikami i całą załogą.

- W Solarisie - z tego co mi wiadomo - związków zawodowych nie ma. A zatrudnieni w tej firmie ludzie, z którymi mam kontakt, mówią, że szefostwo nawet nie ukrywa swojego negatywnego nastawienia do organizacji pracowniczych (...) To sposób utrzymywania przewagi nad pracownikiem. Żeby się przypadkiem nie skrzyknął z kolegami i nie zaczął stawiać postulatów płacowych albo socjalnych - wyjaśnia socjolog.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.