Umorzone postępowanie o upadłość Stoczni Gdańsk

0 0
Umorzone postępowanie o upadłość Stoczni Gdańsk

Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ umorzył w czwartek na posiedzeniu niejawnym postępowanie w sprawie o ogłoszenie upadłości Stoczni Gdańsk z wniosku krakowskiej spółki Biprostal - poinformował rzecznik prasowy gdańskiego sądu Tomasz Adamski.

"Uzasadnieniem tego orzeczenia jest skuteczne cofnięcie przez wierzyciela wniosku o ogłoszenie upadłości dłużnika wobec tego, że Stocznia Gdańsk S.A. uregulowała 12 lipca wymagalne zobowiązanie" - wyjaśnił Adamski.

Krakowskie przedsiębiorstwo było generalnym projektantem i głównym wykonawcą hali malarskiej na terenie stoczni. Stocznia miała wobec firmy Biprostal zadłużenie w wysokości kilkuset tysięcy złotych.

Stocznia Gdańsk należy do dwóch akcjonariuszy - spółki Gdańsk Shipyard Group (w 75 proc.) i Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP) SA (w 25 proc.). Gdańsk Shipyard Group jest spółką kontrolowaną przez większościowego ukraińskiego udziałowca ISD Polska, który kupił udziały w stoczni pod koniec 2007 roku.

"Zapowiadaliśmy już wcześniej uregulowanie należności wobec krakowskiej spółki. Nie ma już materii sporu i sąd nie mógł podjąć innej decyzji, jak tylko umorzyć postępowanie" - powiedział rzecznik prasowy ukraińskiego udziałowca Jacek Łęski.

Łęski dodał, że w sądzie nie ma już innych wniosków o ogłoszenie upadłości Stoczni Gdańsk.

Przyznał jednocześnie, że gdański zakład ma jeszcze innych wierzycieli, ale należności wobec nich stara się na bieżąco negocjować i spłacać.

Pochodzący z Ukrainy większościowi właściciele stoczni od kilku miesięcy bezskutecznie negocjują z mniejszościowym udziałowcem, Agencją Rozwoju Przemysłu, sposoby ratowania firmy. Z powodu trudnej sytuacji finansowej w spółce, stoczniowcy od maja tego roku otrzymują wynagrodzenie w ratach.

Ukraiński właściciel złożył w środę ARP ofertę sprzedaży hali głównej K1 Stoczni Gdańsk prywatnemu inwestorowi, a uzyskane w z tego pieniądze zasiliłyby zakład.

Zdaniem władz Gdańsk Shipyard Group, takie rozwiązanie wymaga zmiany zabezpieczeń hipotecznych. Obecnie wkład finansowy Agencji Rozwoju Przemysłu jest zabezpieczony na hipotece głównej hali stoczni. GSG proponuje, by był zabezpieczony na gruntach należących do Stoczni. Zdjęcie obciążeń hipotecznych z hali umożliwiłoby sprzedanie jej, a następnie wzięcie w leasing zwrotny.

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.