wnp.pl

UE straciła 8 mln miejsc pracy w przemyśle. Jak je odzyskać?

0 0
UE straciła 8 mln miejsc pracy w przemyśle. Jak je odzyskać?

Od 2008 r. w krajach UE zlikwidowano ok. 8 mln miejsc pracy w przemyśle. Inne kontynenty rozwijają swoje bogactwo a my już tego nie robimy, lub robimy zbyt wolno. Szansą na stabilny i trwały rozwój gospodarczy jest duży udział przemysłu w gospodarce - mówiono podczas konferencji "Polityka przemysłowa Unii Europejskiej - gospodarczy Trójkąt Weimarski", jaka odbyła się w Krakowie 6 i 7 lutego br.

- Reindustrializacja jest kluczem do odbudowania konkurencyjności Europy - mówił Henryk Bochniarz, prezydent Konfederacji Pracodawców Polskich Lewiatan.

W jej ocenie do odbudowy europejskiego przemysłu potrzebna jest racjonalna polityka energetyczna. Niezbędne jest uzupełnienie polityki przemysłowej o konsekwentne działania na rzecz innowacyjności. Ale przemysł nie będzie się rozwijał bez kapitału intelektualnego, który będzie dostarczał pomysły i rozwiązania dla przemysłu. Kapitał intelektualny to kreatywność, zdolność do nauki, wysokie kwalifikacje pracowników i kapitał społeczny wszystkich ludzi.

Bochniarz podkreśla, że tkanka społeczna w krajach UE w istotny sposób została naruszona i poszerzyły się sfery ubóstwa oraz pogłębiło się zróżnicowanie społeczne.

- Dlatego priorytetem powinno być inwestowanie w kapitał ludzki, dostosowanie programów kształcenia do rynku pracy, ograniczenie nierówności. Wskaźnik Giniego (Gini Index), mierzący poziom rozwarstwienia - nierówności społecznych wciąż w Europie jest bardzo wysoki (przy założeniu, że 1 to idealna nierówność, a O to idealna równowaga - wartość dla Europy wynosi ok 0,3, w Polsce od kilku lat utrzymuje się na poziomie 0,34, ale np. w USA jego wartość to 0,45) - wskazywała Henryka Bochniarz.

Wskazała, że kryzys gospodarczy doprowadził do kryzysu zaufania do państwa, instytucji państwa oraz do biznesu.

Znaczenie przemysłu w UE może wzrosnąć

Ulrich Grillo, prezydent Federation of German Industries (BDI), organizacji niemieckich pracodawców, wskazywał, że w ustawodawstwie europejskim powinny się znaleźć przepisy służące konkurencyjności europejskiej gospodarki. W jego ocenie, dzięki odpowiedniemu wsparciu legislacyjnemu przemysł w UE może odpowiadać nawet za 40 proc. PKB.

- W ostatnim okresie zajmowaliśmy się kryzysem, mam nadzieję że w kolejnym będziemy zajmować się wzmocnieniem przemysłu - mówił Ulrich Grillo.

Cały artykuł czytaj tutaj.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.