Toyota i Mazda stworzyły sojusz kapitałowy na rzecz samochodów elektrycznych

Japońskie koncerny motoryzacyjne Toyota i Mazda stworzyły sojusz kapitałowy, Jego zadaniem będzie m.in. wspieranie rozwoju samochodów elektrycznych. Firmy współpracowały już wcześniej nad rozwojem technologii autonomicznej jazdy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Toyota i Mazda stworzyły sojusz kapitałowy na rzecz samochodów elektrycznych

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/GP

4 sie 2017 11:20


- Dzisiejsze porozumienie jest świadectwem rezultatów jakie osiągnęliśmy podczas dwóch lat wspólnych i przemyślanych dyskusji między dwiema firmami i jest też kamieniem milowym na drodze do wzmocnienia naszego partnerstwa w sposób zrównoważony - czytamy w komunikacie opublikowanym w piątek przez Mazdę.

Toyota i Mazda ustaliły, że utworzą spółkę joint venture, której zadaniem będzie produkcja samochodów w Stanach Zjednoczonych. Firmy mają też wspólnie rozwijać projekty samochodów elektrycznych, systemów komunikacji i bezpieczeństwa.

Jak podkreśla Mazda, mimo ogłoszenia sojuszu kapitałowego obie firmy zachowają niezależność i równość. Wejdą też w posiadanie równych pakietów swoich udziałów.

Toyota chce wejść na rynek samochodów elektrycznych do 2020 roku. Natomiast Mazda planuje sprzedaż swoich pierwszych aut tego typu w Stanach Zjednoczonych w 2019 roku. Współpraca tych dwóch koncernów ma właśnie dotyczyć rynku amerykańskiego, gdzie miałaby powstać duża fabryka zdolna produkować do 300 tys. samochodów - zapowiadała wcześniej w piątek agencja prasowa Kyodo.

W 2015 roku Toyota i Mazda ogłosiły, że będą współpracować nad rozwojem technologii autonomicznej jazdy.

Tymczasem w piątek Toyota poinformowała, że jej zysk netto w okresie od kwietnia do czerwca wzrósł o 11 proc. do poziomu 5,5 mld dolarów. W tym czasie sprzedała 2,59 mln samochodów na całym świecie. Firma prognozuje, że w roku fiskalnym sprzeda 10,25 mln sztuk.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.