Tomczykiewicz: działania związków z KW są irracjonalne

Zerwanie przez związki zawodowe rozmów z zarządem Kompanii Węglowej jest niezrozumiałe, argument jaki podali związkowcy jest irracjonalny – mówi Tomasz Tomczykiewicz, wiceminister gospodarki.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Tomczykiewicz: działania związków z KW są irracjonalne

PODZIEL SIĘ


Autor: wnp.pl

wnp.pl

18 wrz 2014 16:42


- Decyzje własnościowe nie leżą w gestii związków zawodowych, lecz w gestii właściciela. Każdy powinien wypełniać swoją rolę i realizować to, do czego statutowo jest zobowiązany. Zrywanie rozmów w tak trudnej sytuacji, w jakiej jest KW, jest drogą ku jej upadłości. To chyba nie jest celem zawiązków zawodowych - dodaje Tomasz Tomczykiewicz.

Czytaj też: Zarząd KW "zdumiony" zerwaniem konsultacji planu naprawczego

W założeniach planu naprawczego, przedstawionego przez zarząd KW, zaproponowano m.in sprzedaż kilku kopalń.

- Sądząc po słowach prezesa KW Mirosława Tarasa determinacja w realizowaniu planu naprawczego jest. Trzeba zakładać, że program, być może zmodyfikowany o kwestie uzgodnione ze związkami zawodowymi, będzie realizowany - przekonuje minister Tomczykiewicz.

Tomasz Tomczykiewicz nie chciał oceniać założeń programu. Odpowiedział, że musi być przygotowana ostateczna wersja dokumentu, który trafi do Rady Nadzorczej i do właściciela.

- Może się okazać, że program naprawczy będzie niewystarczający. Wierzę, że jest determinacja w zarządzie KW jest do tego, aby tę spółkę wyprowadzić na prostą - dodaje Tomasz Tomczykiewicz.

Przypomnijmy, że 13 organizacji związkowych z Kompanii Węglowej tworzących sztab protestacyjno-strajkowy postanowiło odstąpić od rozmów z zarządem KW.

- W związku z notorycznymi zmianami w programie naprawczym Kompanii Węglowej w ramach procesu konsultacji oraz informacjami o podpisaniu listu intencyjnego pomiędzy zarządami KW SA i Węglokoks SA, dotyczącego sprzedaży kopalń wchodzących w skład KW, strona związkowa uznaje, iż zarząd KW jednostronnie zerwał konsultacje dotyczące planu naprawczego spółki - napisali związkowcy w oświadczeniu.

Już na początku września br. prezes Kompanii Węglowej Mirosław Taras deklarował, że bez wprowadzenia zaproponowanego przez zarząd Kompanii Węglowej planu naprawczego na lata 2014-2020 spółka w najbliższym czasie upadnie.

Cały artykuł czytaj tu

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.