wnp.pl

Tomasz Chmal: Przywileje górnicze to priorytet, potem zmiany

0 0
Tomasz Chmal: Przywileje górnicze to priorytet, potem zmiany

- Za warunek wstępny powodzenia reformy górnictwa uważam rozwiązanie problemów społecznych. Przywileje górnicze w obecnej skali są nie do obrony, ale górnicy zgodzą się na zmiany dopiero wtedy, kiedy zostaną przekonani, że nie będą jedynymi ponoszącymi koszty reform - uważa Tomasz Chmal, ekspert ds. energetycznych.

Dlaczego poprzednie okresy dekoniunktury zostały zlekceważone mimo, że politycy doskonale wiedzieli, że górnictwo to sektor wystawiony na globalną konkurencję i jedyna przewaga jaką może mieć w kraju to renta geograficzna?

Tomasz Chmal, ekspert ds. energetycznych: - Myślę, że na przykładzie górnictwa można znakomicie obserwować konsekwencje braku strategicznego, długoterminowego myślenia o państwie, co owocuje brakiem wizji rozwoju sytuacji w danym sektorze, a nawet jak się taka pojawi, to brakiem woli jej realizacji. Jedną z przyczyn problemu, lecz nie kluczową, jest rozmycie kompetencji. Zmierzam konsekwentnie do pomysłu utworzenia ministerstwa energetyki, jako miejsca koordynacji polityki w obszarze górnictwa, energetyki i klimatu. 

Czytaj też: Kowalczyk potrzebuje więcej czasu. Czy uleczy górnictwo?

Ktoś musi programować politykę energetyczną, mieć instrumenty jej realizacji oraz ponosić za nią odpowiedzialność. Obecnie takiego centrum w mojej ocenie nie ma. Resort gospodarki ma górnictwo, skarb państwa ma energetykę, a resort środowiska decyduje o koncesjach wydobywczych. W ten sposób nie da się efektywnie zarządzać szeroko rozumianą energetyką. Miejmy jednak świadomość, że samo Ministerstwo Energetyki, Górnictwa i Klimatu nie rozwiąże problemów branży. 

Skoro celem powinna być tania energia wspierająca rozwój gospodarki to czy do jego realizacji konieczne jest krajowe górnictwo, a tym bardziej że komercyjnie energetyka i górnictwo to są tak naprawdę rozdzielne sektory i da się znaleźć państwa bez własnego węgla produkujące z niego prąd?

- Można przyjąć założenie, że krajowe górnictwo nie jest potrzebne rodzimej energetyce, ale wtedy powstaje jednak pytanie o pewność dostaw i ryzyko uzależnienia energetyki od importu. Można pójść nawet dalej i założyć, że perspektywicznie podstawą gospodarki będzie importowana energia, ale ja nie jestem zwolennikiem tego typu myślenia. Uważam, że należy uratować tyle górnictwa ile się da i uważam, że niezależność energetyczna jest dużą wartością.

Czytaj też: Od 89. roku z pracą w polskim górnictwie pożegnało się kilkaset tysięcy osób. Co będzie teraz?

Za warunek wstępny powodzenia reformy górnictwa uważam rozwiązanie problemów społecznych. Przywileje górnicze w obecnej skali są nie do obrony, ale górnicy zgodzą się na zmiany dopiero wtedy jak zostaną przekonani, że nie będą jedynymi ponoszącymi koszty reform. Inaczej wiarygodność procesu zostanie zachwiana i być może powstanie historia o tym, jak to związkowcy doprowadzili do upadłości górnictwa. To nie byłoby fair.

Całość czytaj tutaj.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.