Tauron Ciepło odpowiada "Solidarności" ws. Feniksa 2018. "Nie było żadnych zwolnień" (...) "15 proc. załogi odejdzie"

Związkowcy w Tauronie Ciepło twierdzą, że projekt „Feniks 2018” to plan likwidacji kolejnych miejsc pracy. Odmiennego zdania jest spółka, która zaznacza, że zwolnień w firmie nie ma, a zmiana organizacji procesu produkcji była konieczna ze względu na wchodzące na rynek pokolenie Y i Z.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Tauron Ciepło odpowiada "Solidarności" ws. Feniksa 2018. "Nie było żadnych zwolnień" (...) "15 proc. załogi odejdzie"

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

4 lut 2016 14:28


– Projekt reorganizacji procesu produkcji „Feniks 2018” ma na celu ujednolicenie struktury organizacyjnej w poszczególnych zakładach wytwarzania Tauronu Ciepło, a co za tym idzie zapewnienie rozwoju pracowników poprzez wzrost kompetencji i możliwość budowania efektywnej ścieżki rozwoju – mówi Anna Gnoińska, dyrektor ds. personalnych Tauronu Ciepło.

To odpowiedź spółki Tauron Ciepło na zarzuty przyzakładowej Solidarności. Przedstawiciele związków zawodowych twierdzą, że projekt „Feniks 2018” to plan likwidacji kolejnych miejsc pracy.

Jeśli pracownicy odchodzą, to na emeryturę

Przypomnijmy, związkowcy domagają się od nowego zarządu spółki wstrzymania projektu „Feniks 2018”. W ocenie strony społecznej program ten pod płaszczykiem kolejnych zmian strukturalno-organizacyjnych zmierza do redukcji zatrudnienia i pogorszenia warunków pracy w zakładach spółki (więcej szczegółów na ten temat znajdziecie tutaj).

Anna Gnoińska zapewniła nas, że do tej pory nie było żadnych zwolnień. Pracownicy odchodzą na emeryturę (często wcześniejszą lub pomostową) lub korzystają z programu dobrowolnych odejść.

– Praca w elektrociepłowniach, które weszły w struktury Tauronu Ciepło w latach 2011-2014, była zorganizowana w sposób bardzo różnorodny (systemy zmianowe, ilości osób na każdej zmianie, organizacja służb remontowych etc). To znacznie utrudniało planowanie pracy i kariery pracowników. Warunki panujące na rynku pracy w okresie transformacji, wymagały od pracodawców przede wszystkim zapewnienia stabilności zatrudnienia. Obecnie wchodzące na rynek pokolenie Y i Z oczekuje przede wszystkim możliwości rozwoju – wyjaśnia Gnoińska.

Średnia wieku w Tauronie Ciepło to 50 lat

Dyrektor ds. personalnych Tauronu Ciepło podkreśla, że średnia wieku w spółce to około 50 lat. Z szacunków firmy wynika, że w latach 2016-2025 odejdzie około 15 proc. załogi, a w kolejnych latach będzie ich jeszcze więcej.

- Właśnie dlatego pragniemy wdrożyć nową organizację pracy, która umożliwi wybór różnych ścieżek kariery, przepływ wiedzy między pokoleniami, a także pomoże nam zatrzymać młodszych pracowników, którzy zdobędą u nas wysokie kwalifikacje i wysoką wartość pracy na rynku. Ma to szczególne znaczenie w trudnej sytuacji demograficznej regionu. Mam na myśli spadek liczby mieszkańców w województwie śląskim – komentuje Anna Gnoińska.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

10 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Adam 2016-08-09 18:31:41

A wszyscy mówią że fachowców i to w dodatku kreatywnych nie wyrzuca się z pracy,to coś tu nie gra?

Wera 2016-08-02 21:22:32

15 proc to duzo

Lotto 2016-08-02 20:48:46

ŚredniA wieku w tauron to 50 lat?