Taras: W ciągu kilku tygodni będzie wstępny program dla KW

0 0
Taras: W ciągu kilku tygodni będzie wstępny program dla KW

- W ciągu kilku tygodni zarząd Kompanii Węglowej (KW) ogłosi wstępny program dla spółki, który umożliwi w przyszłości unikanie problemów, w jakich znalazła się obecnie - zapowiedział we wtorek nowy prezes Kompanii Mirosław Taras.

W jego ocenie, KW w najbliższych 2-3 latach nie jest w stanie wypracować takich dodatnich wyników, jakie miała przez ostatnie lata. Taras za konieczne uważa podniesienie wydajności, nie wyklucza zamykania nierentownych kopalń, ale - jak zapewnia - nie będzie "brutalnych zwolnień".

"KW jest największą firmą górniczą w Europie, jedną z największych firm w Polsce i to, co się z nią będzie działo niestety będzie wpływało na gospodarkę polską, będzie wpływało także na nastroje panujące na Śląsku" - powiedział prezes Taras podczas konferencji prasowej.

Zaznaczył, że nowy zarząd dopiero zapoznaje ze strukturą i sytuacją spółki, pracuje też nad zapewnieniem jej płynności. W ciągu miesiąca ma przygotować wstępny program, który stanie się podstawą dyskusji ze związkami zawodowymi i rządem. Chodzi o to, by KW po raz kolejny nie znalazła się w trudnej sytuacji - wyjaśnił.

"Związki zawodowe muszą zrozumieć jedną rzecz, że nie będą recenzentami tego programu. Będą współautorami albo wykluczą się ze wszelkich działań, które mają poprawić funkcjonowanie KW" - zaznaczył.

W ubiegłym roku KW na sprzedaży węgla straciła ponad miliard zł. Dużym problemem dla KW jest nadprodukcja węgla - na zwałach ma go obecnie 5 mln ton, dlatego w ostatnich dniach w spółce ograniczono wydobycie.

"Niestety, ten węgiel jest w bardzo wysokiej cenie. Jego wartość jest poniżej wartości rynkowej, a więc jego sprzedaż spowoduje zwiększenie strat w KW. Mamy przerośniętą strukturę organizacyjną i bardzo wysokie obciążenia, bardzo wysoki lewar kredytowy w obligacjach, które pozyskaliśmy z polskiego rynku bankowego" - wskazał Taras.

Te wszystkie obciążenia - dodał prezes - sprawiają, że w ciągu najbliższych 2-3 lat KW nie jest w stanie wypracować tak dodatnich wyników, jakie miała w poprzednich latach. Pytany, czy będą kolejne przestoje w KW, prezes odpowiedział, że jeśli będzie taka konieczność, to tak. Zastrzegł, że na razie takiej konieczności nie widzi.

Na niesprzedany węgiel zarząd KW będzie szukał odbiorców, negocjując z potencjalnymi kupcami. Taras nie obawia się zarzutów, że surowiec jest sprzedawany poniżej kosztów wydobycia.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.