Taras: istnieje realne zagrożenie ogłoszenia upadłości KW

- Sytuacja finansowa Kompanii Węglowej (KW) jest bardzo zła; istnieje realne zagrożenie ogłoszenia upadłości - powiedział prezes spółki Mirosław Taras. Kluczowe dla przyszłości będą najbliższe tygodnie i porozumienie z bankami - dodał.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Taras: istnieje realne zagrożenie ogłoszenia upadłości KW

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

13 cze 2014 8:16


"Jeżeli nie pogorszy się sytuacja rynkowa, to mamy nadzieję do końca czerwca wypracować rozwiązania, które pozwolą nam przetrwać chociaż do końca roku. Jeżeli porozumiemy się z instytucjami finansowymi, już nie tylko polskimi, ale międzynarodowymi, to otrzymamy finansowanie na najbliższe pięć lat i w ciągu tych pięciu lat program, który stworzymy wspólnie ze stroną społeczną, pozwoli nam stanąć na nogi" - powiedział prezes KW podczas czwartkowej konferencji prasowej.

Jak mówił, jeśli nie uda się doprowadzić do porozumienia z bankami, w drugiej połowie roku pojawi się "realne zagrożenie konieczności ogłoszenia upadłości".

W ub. roku, przede wszystkim z powodu spadku cen węgla, KW zanotowała prawie 700 mln zł straty netto (w 2012 r. KW miała 120 mln zł zysku netto, w 2011 r. - prawie 555 mln). W pierwszym kwartale 2014 r. KW straciła prawie 80 mln zł netto. "Za cztery miesiące rzeczywista strata to około 250 mln zł" - powiedział Taras.

Zarząd przekonuje, że stara się przywrócić płynność finansową spółki i wprowadzić ją na ścieżkę rozwoju, ale dziś polskie górnictwo nie jest w stanie konkurować z producentami zagranicznymi - przy światowych cenach węgla na poziomie 200 zł za tonę, najlepsza kopalnia KW wytwarza go za 205 zł, a najgorsza za prawie 380 zł.

"Jeżeli dynamika spadku będzie tak wielka jak w tej chwili, to w niedługim czasie nie będzie ani jednej kopalni w KW, która generowałaby zyski (...). To dramat nie tylko Kompanii, ale powoli całego polskiego górnictwa" - podkreślił Taras.

Prezes oświadczył, że zarząd wdraża doraźne działania stabilizujące, by przetrwać "fatalny okres". Zamierza ograniczać ryzyko wzrostu zadłużenia do poziomu przekraczającego kapitał własny. Inne zabiegi to restrukturyzacja długu wobec wierzycieli, chodzi o negocjacje prolongaty terminów spłaty wyemitowanych obligacji.

Do końca czerwca KW chce podpisać z obecnymi obligatariuszami porozumienia o zastąpieniu w programie obligacyjnym (który w całości opiewa na 1,2 mld zł) części banków prywatnych partnerem handlowym KW - spółką tradingową, która następnie objęłaby kapitały Kompanii. "Dzięki temu będziemy mogli je odbudować i znaleźć się w takiej sytuacji, że nie będzie zagrożenia upadłością" - wskazał Taras.

"Ten element jest dla nas kluczowy. Jeżeli nie uda się nam go przeprowadzić, w drugiej połowie roku istnieje realne zagrożenie konieczności ogłoszenia upadłości" - podkreślił prezes KW.
CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.