Tak od kuchni wyglądała restrukturyzacja w Hucie Częstochowa

0 0
Tak od kuchni wyglądała restrukturyzacja w Hucie Częstochowa

– Dobrze wykwalifikowanych pracowników trzeba było zatrzymywać siłą. Dla nich nowa praca znalazła się z dnia na dzień. Najmniej mobilną grupą byli pracownicy administracyjni – twierdzi Andrzej Stelmach z Brad Consulting.

Informacje o problemach Huty Częstochowa pojawiły się wiosną 2010 r. Wtedy pierwszy raz pracownicy nie dostali pensji. Sytuacja dotyczyła 3 tys. częstochowskich hutników.

Firmę pogrążyły dwa problemy: duży spadek zamówień od armatorów i firm samochodowych na blachy grube oraz wysokie koszty pracownicze.

Jak doszło do zwolnienia 1,5 tys. osób? Przypomnijmy: ukraińska grupa ISD przejęła częstochowską hutę w 2005 r. Wtedy podpisany został pakiet dający załodze gwarancję zatrudnienia przez 10 lat.

W maju 2013 r. władze huty, które docelowo zaplanowały zredukowanie zatrudnienia o ok. 1,5 tys. pracowników, zaproponowały im wzięcie odpraw i dobrowolne odejście z zakładu.

Pracownikom powiedziano, że jeśli skorzystają z oferty dobrowolnych odejść, to otrzymają trzy pensje plus szesnaście pensji za rozwiązanie umowy przed wynikającym z pakietu socjalnego gwarantowanym okresem zatrudnienia.

Niedowierzanie

- Reakcje pracowników na początku były takie, jakby problem zwolnień ich nie dotyczył. Towarzyszyło temu niedowierzanie i przekonanie, że nawet jeśli dojdzie do restrukturyzacji huty, to ten proces odbędzie się poza nimi - mówi Andrzej Stelmach z Brad Consulting, firmy zajmującej się strategicznym doradztwem w zarządzaniu zasobami ludzkimi, restrukturyzacją i podnoszeniem efektywności organizacji. Brad Consultig doradzał także ISD w Częstochowie.

Na ratunek pracownikom pospieszył Krzysztof Matyjaszczyk, prezydent Częstochowy. Przypomniał, że miasto od dawna wspiera hutę, umarzając część zobowiązań lub rozkładając je na raty. Zapewnił też, że jeśli huta - będąca jednym z największych w mieście pracodawców - zdecyduje się na redukcję zatrudnienia, to miasto zaopiekuje się tymi, którzy stracą pracę.

Bardzo ważną rolę w procesie odejść dobrowolnych pracowników huty odegrały indywidualne konsultacje ze specjalistami z zakresu doradztwa na rynku pracy.

- Pracownicy zaczęli zastanawiać się najpierw sami, często rozmawiając ze sobą, a później także w domu wspólnie z rodzinami, jaką podjąć decyzję. Kiedy pierwsza, nieliczna grupa pracowników zdecydowała się skorzystać z oferty proponowanej w ramach dobrowolnych odejść, za nią poszła kolejna, większa - mówi Andrzej Stelmach.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

  • Bardzo nieprecyzyjny opis sytuacji, zwolnienia były już od 1 grudnia, tam była pierwsza grupe czyli około 20osób za 19pensji +3m.bez świadczenia pracy. ale pan Goc nie wie o czym pisze, bardzo nierzetelny artykuł - masło maślane....

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.