wnp.pl

Świrski: Problemy górnictwa ze zdwojoną siłą pojawią się w 2017 r.

0 0
Świrski: Problemy górnictwa ze zdwojoną siłą pojawią się w 2017 r.
W ocenie Konrada Świrskiego, prezesa Transition Technologies są dwie drogi wyjścia z trudnej sytuacji polskiego górnictwa węgla kamiennego. (Fot. Mat. pras.)

- Poprzedni zarząd zaproponował ścieżkę głębszej restrukturyzacji i został odwołany, co oznacza, że naprawa sytuacji w górnictwie będzie prowadzona w inny sposób - ocenia Konrad Świrski, prezes Transition Technologies

W ocenie Konrada Świrskiego, prezesa Transition Technologies są dwie drogi wyjścia z trudnej sytuacji polskiego górnictwa węgla kamiennego. Pierwsza z nich to bardzo gwałtowna i bolesna restrukturyzacja, proponowana przez wielu ekspertów. To oznaczałoby w praktyce, że do Polskiej Grupy Górniczej (PGG) nie trafiłyby wszystkie z 11 kopalń z Kompanii Węglowej lecz tylko te, które mogą sobie poradzić na obecnym trudnym rynku. W PGG musiałoby dojść do znaczącego ograniczenia kosztów i ograniczenia zatrudnienia, co już częściowo proponował były prezes KW Krzysztof Sędzikowski, który przedstawił oczekiwania inwestorów wobec nowej grupy.

Druga droga wyjścia z obecnej sytuacji to kupowanie spokoju społecznego za cenę udawanej restrukturyzacji, czyli przeniesienie wszystkich kopalń KW do PGG, nie redukowanie zatrudnienia, utrzymywanie w PGG podobnych realiów, jakie do tej pory obowiązywały w KW i korzystanie z silnego wsparcia energetyki, czyli pośredniego dofinansowywania górnictwa przez metody nie do końca rynkowe.

- Wymiana prezesa KW świadczy o tym, że realizujemy drugi scenariusz. Poprzedni zarząd zaproponował ścieżkę głębszej restrukturyzacji i został odwołany, co oznacza, że naprawa sytuacji w górnictwie będzie prowadzona w inny sposób - ocenia Świrski.

Cały artykuł znajdziesz tutaj.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

POLECAMY W SERWISACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.