Świętokrzyskie: 115 mln zł wsparcia dla firm i 300 nowych miejsc pracy

0 0

• Ponad 115 mln zł trafiło w ostatnich latach do świętokrzyskich przedsiębiorstw z Funduszu Pożyczkowego Województwa Świętokrzyskiego (FPWŚ).
• Dzięki wsparciu przeznaczanemu m.in. na inwestycje, w zakładach powstało ok. 300 nowych miejsc pracy.

Fundusz Pożyczkowy Województwa Świętokrzyskiego od 2011 r., kiedy rozpoczął wspieranie firm, udzielił 356 pożyczek - 169 z nich dotyczyło ich bieżącej działalności, a 187 - inwestycji. Łączna kwota pożyczek to ok. 115,3 mln zł. Dzięki inwestycjom zatrudnienie w zakładach znalazło 300 osób.

- To najdobitniej pokazuje, że cele jakie sobie stawiało województwo zostały osiągnięte. Nie oznacza to, że w dalszym ciągu nie ma takich potrzeb. W nowym, wdrażanym właśnie RPO mamy ponad 50 mln euro na wsparcie instytucji pożyczkowych i poręczeniowych - zaznaczył Adam Jarubas, marszałek województwa świętokrzyskiego.

Kto korzystał ze wsparcia?

Z pieniędzy FPWŚ korzystali najczęściej przedsiębiorcy zajmujący się usługami i handlem (291 umów), a 65 pożyczek trafiło do firm produkcyjnych. 235 to firmy mikro, 94 - małe, a 27 - średnie.

Maksymalna kwota pożyczki, jakiej fundusz może udzielić przedsiębiorcom, to 250 tys. zł - w przypadku mikrofirm (zatrudniających do 10 osób), 500 tys. zł - dla małego przedsiębiorstwa (do 50 pracowników) oraz 1 mln zł - dla średnich firm (do 250 osób).

Instytucja wspiera często firmy znajdujące się w gorszej sytuacji finansowej od konkurencji oraz rozpoczynające działalność. - Ok. 10 proc. firm, które otrzymały od nas wsparcie to start-upy, działające na rynku mniej niż rok. Często bywa tak, że przychodzi do nas klient, który ma pomysł na firmę - nie odsyłamy go z kwitkiem, ale wysłuchujemy i jeżeli pomysł jest konkretny, prosimy o przedstawienie biznesplanu, ewentualnego zabezpieczenia i taka pożyczka jest udzielana - wyjaśniał Jarosław Łukasik, dyrektor ds. sprzedaży FPWŚ.

Dodał, że instytucja nie może pomóc firmom znajdującym się w bardzo złej kondycji finansowej, także w przypadkach, gdy nie pozwalają na to szczegółowe przepisy unijne, regulujące zasady udzielania wsparcia.

Łukasik podkreślił, że każdy z wniosków jest indywidualnie rozpatrywany, a zaletą pożyczek jest ich cena. - Oprocentowanie jest zdecydowanie niższe niż oferowane przez banki. Dla przedsiębiorcy działającego krócej niż rok może rozpoczynać się od ok. 6 proc, a powyżej 12 miesięcy - od. 3 proc. Nie ma opłat związanych z udzieleniem pożyczki. Jedynym kosztem są odsetki - opisywał.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.