Świetna kondycja branży motoryzacyjnej w Polsce. Więcej miejsc pracy

Dobra passa w prognozach dotyczących polskiej motoryzacji trwa. 48 proc. firm z sektora automotive spodziewa się, że produkcja w ich zakładach w najbliższych trzech miesiącach wzrośnie i 38 proc. z nich będzie zatrudniać - wynika z badania firmy Exact Systems.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Świetna kondycja branży motoryzacyjnej w Polsce. Więcej miejsc pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

4 cze 2014 11:55


Przedstawiciele sektora motoryzacyjnego są spokojni, jeśli chodzi o produkcję w swoich zakładach. Połowa z nich spodziewa się, że w najbliższych trzech miesiącach pozostanie na podobnym poziomie, a aż 48 proc., że wzrośnie - wynika z 2. edycji „Badania opinii i nastrojów przedstawicieli Automotive" przeprowadzonego przez Exact Systems.

Czemu możemy liczyć na dalszą poprawę koniunktury w polskiej motoryzacji? Polska należy do czołówki państw o najwyższej atrakcyjności inwestycyjnej. Silnie rozwinięty rynek części do budowy aut składający się z ponad 600 fabryk, który zapewnia sprawniejszą logistykę oraz niższe koszty transportu, to bez wątpienia jedna z najważniejszych przewag naszej branży motoryzacyjnej.

- Polska to także bezpieczne państwo oraz przewidywalne otoczenie polityczne i prawne. To wszystko sprawia, że kolejni duzi gracze z automotive lokalizują u nas swoje zakłady, czego przykładem może być decyzja Volkswagena o budowie nowej fabryki czy koncernu TRW o rozbudowie gliwickiego zakładu - ocenia Jacek Opala, dyrektor ds. rozwoju sprzedaży w Exact Systems.

Polskie zakłady motoryzacyjne będą zatrudniać

Aż 38 proc. zapytanych przedstawicieli branży motoryzacyjnej planuje w najbliższych miesiącach zwiększenie liczby etatów w swoich fabrykach. Jest to wynik o 6 punktów procentowych lepszy niż rok temu. Ogłoszenia rekrutacyjne będą dotyczyć głównie pracowników produkcyjnych (65 proc.), koordynatorów jakości (9 proc.), a tylko 4 proc. przedsiębiorców deklaruje, że będzie poszukiwać menedżerów
i kierowników
. Ponad połowa respondentów (59 proc.) zamierza utrzymać zatrudnienie na podobnym poziomie co obecnie.

Obserwacje konsultantów Antal Engineering & Operations potwierdzają znaczne ożywienie w branży automotive - szczególnie z perspektywy zapotrzebowania na inżynierów zajmujących stanowiska specjalistyczne, ale coraz częściej także na menedżerów.

- Ich kompetencje są na tyle niezbędne i często unikatowe, że oferowane są im atrakcyjne możliwości kariery zarówno w Polsce, jak i za granicą. Szczególnie poszukiwani są: inżynier ds. badań i rozwoju, inżynier konstruktor oraz inżynier jakości i procesu - komentuje Artur Migoń, dyrektor Antal Engineering & Operations.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.