Suwalska SSE wydała dwa pozwolenia na działalność. Będą nowe miejsca pracy

Novigo oraz Zakład Instalacji Wod Kan i C O Gal Inst. w Gołdapi dostały pozwolenia na działalność w Suwalskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Suwalska SSE wydała dwa pozwolenia na działalność. Będą nowe miejsca pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

2 lip 2015 8:42


Te dwie firmy - które jako jedyne dostały pozwolenie na działalność w Suwalskiej SSE w 2015 r. - mają zainwestować w strefie 16,6 mln zł.

- Zezwolenia dostały firma Novigo w Suwałkach (Podlaskie) oraz Zakład Instalacji Wod Kan i C O Gal Inst. w Gołdapi (Warmińsko-Mazurskie) - poinformowała rzeczniczka strefy Ewa Sokólska.

Suwalska SSE wydała już 207 pozwoleń

Firma Novigo od roku działa w podstrefie Suwałki. Wydane teraz zezwolenie jest drugim wydanym tej firmie na prowadzenie działalności w strefie - oraz dwieście siódmym w dotychczasowej działalności strefy. Novigo ma zainwestować 10,4 mln zł. Jest producentem wyrobów drewnianych, głównie wieszaków do ubrań. Jest jedną z najmłodszych firm, działających w suwalskiej strefie.

"Teraz przedsiębiorca postanowił zwiększyć moce produkcyjne zakładu i wzbogacić swój park maszynowy o kolejne urządzenia. Spółka zatrudnia dziś 22 osoby, dzięki nowemu zezwoleniu pracę znajdzie kolejnych 8 osób" - podkreśla prezes SSSE Robert Żyliński.

Nowy zakład będzie też budować gołdapski Zakład Instalacji Wod Kan i CO Gal Inst. "Przedsiębiorca planuje wytwarzać wyroby z betonu, które następnie będą wykorzystywane w branży budowlanej. Inwestycja zakończy się pod koniec 2020 roku i pochłonie maksymalnie 6,2 mln zł. Prace w nowym zakładzie znajdzie co najmniej 6 osób" - poinformowała Sokólska.

Suwalska strefa planuje wydawanie kolejnych zezwoleń na działalność w ciągu najbliższego miesiąca. "W zawiązku z nową mapą intensyfikacji pomocy publicznej, zmieniły się przepisy. Zarówno my, jak i przedsiębiorcy, chcący inwestować na terenach strefy ekonomicznej, musieliśmy ich się nauczyć" - wyjaśnia prezes Robert Żyliński.

Nowe wytyczne dotyczące unijnego wsparcia

W związku z nowymi wytycznymi Komisji Europejskiej o pomocy w latach 2014-2020 obowiązują nowe maksymalne poziomy unijnego wsparcia. "Dla większości regionów Polski są one niższe niż dotychczas średnio o 15 punktów procentowych. W województwach podlaskim i warmińsko-mazurskim poziom nie został zmieniony i jest najkorzystniejszy w Polsce" - podkreśla SSSE. I przypomina, że według danych na koniec 2014 r. w suwalskiej strefie działało 91 firm, które zatrudniały 6,5 tys. osób. Wartość inwestycji to 2,1 mld zł.

Suwalska SSE czeka na znaczne rozszerzenie. Od listopada 2014 r. w ministerstwie gospodarki jest wniosek o powiększenie jej o ponad 200 ha. Ma powstać osiem nowych podstref w województwie podlaskim: w Szczuczynie, Bielsku Podlaskim, Siemiatyczach, Czyżewie, Hajnówce, Narewce, Nowogrodzie i Sejnach. Trzy podstrefy: Białystok, Suwałki i Grajewo mają się powiększyć. Jeśli rząd przychyli się do wniosku strefy, Suwalska SSE będzie miała po zmianach 583 ha. O poszerzenie zabiegają samorządy, które - dzięki unijnym dotacjom - przygotowały tereny dla inwestorów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.