Suwalska SSE może urosnąć o ok. 150 ha

0 0
Suwalska SSE może urosnąć o ok. 150 ha

Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna może się powiększyć o około 150 ha. Zabiega o to kilkanaście samorządów, w tym m.in. Michałowo, które chce podstrefy w miejscu, gdzie miało powstać lotnisko regionalne. Wniosek o powiększenie trafi do ministerstwa gospodarki w czerwcu.

Strefa zaapelowała do zainteresowanych gmin, by jak najszybciej uzupełniły dokumentację potrzebną do złożenia wniosku.

Rzeczniczka Suwalskiej SSE Ewa Sokólska poinformowała, że najbardziej zaawansowane w przygotowaniach do powołania podstref są gminy: Szczuczyn, Narewka, Hajnówka, Siemiatycze oraz Nowogród. Aktywne są też inne gminy: Michałowo, Bielsk Podlaski oraz Sejny, a także gmina Ełk w Warmińsko-Mazurskiem. Podstrefa Ełk już istnieje, niedawno do ełckiej podstrefy włączono miejscowy park technologiczny. "We wniosku do resortu będzie także mowa o poszerzeniu podstref już istniejących w Białymstoku, Suwałkach i Grajewie" - dodała Sokólska.

Czytaj też:  Specjalne Strefy Ekonomiczne przyspieszają z inwestycjami

Prezes SSSE Robert Żyliński podkreślił, że powiększenie strefy powinno przynieść same korzyści. Zapewnił, że tworzenie nowych podstref nie będzie zagrożeniem dla już istniejących, a atutem, bo inwestorzy będą mieli większe możliwości wyboru. "Kolejna podstrefa to korzyść dla społeczności lokalnych. Należy pamiętać, że każda inwestycja która powstanie na jej terenie to szansa na nowe miejsca pracy" - przekonywał Żyliński.

Dokumenty złożyła już gmina Szczuczyn, która liczy, że strefą zostanie objętych 15 ha gruntów. Na ich uzbrojenie miasto pozyskało unijną dotację z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego.

Strefę chciałby również mieć na swoim terenie samorząd Michałowa. To gmina, na terenie której w miejscowości Topolany miało powstać regionalne lotnisko, ale władze regionu wycofały się z tych planów. UE nie przeznacza w nowej perspektywie finansowej pieniędzy na budowę takich lotnisk, ponadto już istniejące lotniska regionalne mają spore kłopoty finansowe. Lotnisko miało powstać w latach 2007-2013 w gminie Tykocin w okolicach wsi Saniki, ale do tego nie doszło, bo po protestach ekologów została cofnięta decyzja środowiskowa dla tej inwestycji. Po nowych analizach za najlepszą uznano lokalizację w Topolanach w gminie Michałowo.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.