Susza nastała w HR

0 0
Susza nastała w HR
W sytuacji, gdy w wyniku zewnętrznej rekrutacji bardzo trudno jest pozyskać pracownika, firmy muszą inaczej zarządzać swoim kapitałem intelektualnym. /fot. mat.pras.

Produkcja sprzedana przemysłu jest najwyższa od lat. Wraz z poprawą koniunktury, przedsiębiorstwa chcą zatrudniać nowych pracowników, niestety tych znaleźć jest coraz trudniej. W tej sytuacji firmy muszą mądrzej i lepiej zarządzać ludźmi. Zamiast sięgać po nowych, inwestować w rozwój dotychczasowych.

Już dawno z rynku nie płynęły tak optymistyczne informacje. Według najnowszego raportu Randstad, aż 33 proc. firm chce zatrudnić pracowników w okresie najbliższych 6 miesięcy. Jednym z liderów zatrudnienia jest sektor produkcyjny. Aż 35 proc. firm wytwórczych deklaruje chęć powiększenia zespołu. Wiele wskazuje jednak na to, że często będzie to niemożliwe – rąk do pracy po prostu brakuje. Z badań Work Service wynika, że w samym tylko sektorze motoryzacyjnym firmy mają problem z obsadzeniem co trzeciego stanowiska. Niestety, problem ten najprawdopodobniej będzie się pogłębiał. Z kilku przyczyn: emigracji zarobkowej, demograficznego niżu, najwyższej od 5 lat skłonności Polaków do zmiany pracy, a także faktu, że stajemy się zapleczem kompetencyjnym dla starzejącej się i wyludniającej Europy.

Houston, mamy problem

W sytuacji, gdy w wyniku zewnętrznej rekrutacji bardzo trudno jest pozyskać pracownika, firmy muszą inaczej zarządzać swoim kapitałem intelektualnym. Muszą przede wszystkim postawić na rozwój kompetencji i zaangażowania zatrudnionych, a w konsekwencji w zwiększenie wydajności. - Wbrew pozorom nie chodzi o to, by pracownika zmusić do cięższej pracy, ale tak nim zarządzać i tak zaplanować jego rozwój, by przełożyło się to na większą wydajność pracy – przekonuje Anna Węgrzyn z BPSC, wieloletni praktyk HR, odpowiedzialny za rozwój systemu mHR wspierającego zarządzanie pracownikami. - Można to osiągnąć lepiej definiując kompetencje na poszczególnych stanowiskach i przydzielając pracownikom zadania najbardziej adekwatne do ich wiedzy i umiejętności – dodaje.

Zmianie musi ulec także polityka w zakresie zarządzania talentami. Dzisiaj w większości przypadków jest ona skierowana do wybranych, najważniejszych dla firmy pracowników, a ze względu na sytuację na rynku musi zostać skierowana do wszystkich. Zgodnie z założeniem, że talenty są w każdym z nas, trzeba je tylko umieć zidentyfikować, ocenić i rozwinąć. Niestety, wiele firm może sobie z tym zadaniem nie poradzić. Z jednego, ale za to bardzo istotnego powodu: braku danych niezbędnych do podjęcia trafnej decyzji.

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.