Spółka PD Co zamierza wybudować kopalnię węgla na Lubelszczyźnie

- Pod koniec 2016 r. spółka PD Co zamierza rozpocząć budowę kopalni węgla kamiennego na Lubelszczyźnie. Inwestycja ma kosztować ponad 3 mld zł, kopalnia ma zatrudnić około 2 tys. pracowników.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Spółka PD Co zamierza wybudować kopalnię węgla na Lubelszczyźnie

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

14 kwi 2014 16:34


PD Co jest polską spółką-córką australijskiej spółki Prairie Downs Metals Limited, powołaną do wybudowania kopalni węgla kamiennego w Lubelskim Zagłębiu Węglowym. W 2012 r. otrzymała ona cztery koncesje na rozpoznanie złóż węgla na Lubelszczyźnie, obejmujące 184 kilometry kwadratowe terenów położonych w pobliżu kopalni w Bogdance.

"Naszym celem jest rozpoczęcie realizacji inwestycji pod koniec 2016 r. Konkretna data zależała będzie od daty uzyskania pozwolenia na prowadzenie działalności w zakresie wydobywania węgla" - powiedział w Lublinie dyrektor generalny Prairie Downs Metals Limited Ben Stoikovich na konferencji poświęconej prezentacji inwestycji.

Stoikovich podał, że pierwszy etap budowy nowej kopalni będzie kosztował ponad 3 mld zł. "Główne wydatki kapitałowe będą poniesione na stację wzbogacania węgla, dwa szyby górnicze, infrastrukturę zaplecza, system zasilania i bocznicę kolejową" - powiedział Stoikovich.

Przy budowie zatrudnienie ma znaleźć 1,7 tys. pracowników, a w samej kopalni - 2 tys.

Ambasador Australii w Polsce Jeann Dunn powiedziała, że choć oba kraje leżą po przeciwległych stronach globu, to łączy je górnictwo węglowe. "W kopalniach w Australii jest zatrudnionych wielu Polaków, którzy wnoszą swój wkład w ich działalność oraz budowę społeczności lokalnych. Pracownicy kopalni australijskich mają też okazję przybycia do Polski i realizacji inwestycji" - powiedziała Dunn.

Wspieranie inwestycji zadeklarował marszałek województwa lubelskiego Krzysztof Hetman. "Każde tego typu przedsięwzięcie, które będzie tworzyło nowe miejsca pracy, jest niezwykle istotne. Mamy środki finansowe z nowej perspektywy unijnej i moglibyśmy je przeznaczyć na budowę infrastruktury wokół takiej inwestycji" - powiedział.

PD Co kończy obecnie prace związane z rozpoznaniem złoża. W ubiegłym roku spółka wykonała cztery wiercenia w gminach: Cyców, Wierzbica i Siedliszcze. W tym roku wykonane mają być trzy kolejne odwierty badawcze; wiercenie pierwszego z nich już się rozpoczęło. Jak podał prezes PD Co Janusz Jakimowicz, jeśli spółka otrzyma koncesję wydobywczą w 2016 r., kopalnia mogłaby ruszyć w 2021 lub w 2022 r.
CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.