Specjalne Strefy Ekonomiczne w Polsce coraz większe. Będzie też więcej nowych miejsc pracy

Ponad 1,8 mld zł przeznaczą firmy na nowe inwestycje w pięciu poszerzonych specjalnych strefach ekonomicznych (SSE), tworząc prawie 950 nowych miejsc pracy. Rada Ministrów zdecydowała o rozszerzeniu Legnickiej, Kostrzyńsko-Słubickiej, Pomorskiej, Katowickiej i Słupskiej SSE.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Specjalne Strefy Ekonomiczne w Polsce coraz większe. Będzie też więcej nowych miejsc pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

20 maj 2014 15:40


Tereny Katowickiej SSE to najbardziej rozszerzony obszar, który zwiększył się o ponad 346 ha. Włączone tereny obejmują Gliwice, Bytom, Tychy, Świętochłowice, Piekary Śląskie, Częstochowę i Myszków. Będą tam realizowane trzy nowe inwestycje: z branży motoryzacyjnej, szklarskiej i metalowej.

Swoją powierzchnię o ponad 410 ha zwiększyła także Pomorska SSE. W jej skład włączone zostały tereny z obszaru Stargardu Szczecińskiego i Czarnej Wody. W ramach istniejącego w Czarnej Wodzie zakładu Steico powstanie innowacyjna linia technologiczna do produkcji fornirowego drewna warstwowego LVL.

Zmiany objęły także Legnicką SSE, która zwiększyła się o 156 ha. W jej skład zostały włączone tereny z obszaru Legnicy, Polkowic, Legnickiego Pola, Głogowa, Miłkowic oraz Kostomłotów. Na gruntach prywatnych Legnickiej SSE powstaną dwie inwestycje z branży motoryzacyjnej. W Legnickim Polu Faurecia Legnica zainstaluje nowe linie produkcyjne do wytwarzania innowacyjnych elementów dekoracyjnych kokpitów oraz paneli drzwiowych do samochodów klasy premium.

W Głogowie natomiast firma Sitech wdroży nowoczesne rozwiązania technologiczne do produkcji stelaży siedzisk samochodowych, które są wynikiem prac badawczych inwestora. - Innowacyjne rozwiązanie, takie jak te zastosowane w fabryce w Głogowie, stworzą miejsca pracy wymagające wysokich, technicznych kwalifikacji. To otwiera możliwości rozwoju dla osób ze specjalistycznym wyższym wykształceniem - podkreśla wiceminister gospodarki Ilona Antoniszyn-Klik.

Z kolei Kostrzyńsko-Słubicka SSE zwiększyła się o ponad 79 ha. Zostały do niej włączone nowe grunty z obszaru miasta Żary. Pozwoli to na rozbudowę i modernizację zakładu Kronopol, produkującego wyroby drewnopochodne. Inwestor powiększy halę produkcyjną i wyposaży ją w nowoczesne linie technologiczne służące m.in. do produkcji frezowanych płyt drewnopochodnych.

Ponadto w granicach Słupskiej SSE znalazło się ponad 7 ha dodatkowych gruntów. Nowe tereny obejmują obszar gminy Czarne. Firma Meble Negro rozbuduje tam i zmodernizuje istniejący zakład produkujący meble.

- Firmy z dużym uznaniem odnoszą się do funkcjonowania SSE w Polsce. Swoje projekty lokują tam nie tylko zagraniczni inwestorzy, ale także rodzimy biznes. Dodatkowo na rozwoju stref zyskują też firmy działające w ich otoczeniu. Mamy nadzieję na kolejne inwestycje w SSE - podkreśla wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

2 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

R*** 2014-12-16 06:54:46

Przez nową fabrykę będzie zatrudnionych około 100 osób tylko nikt nie mówi, że w rejonie aż do Gdańska straci pracę kilkaset osób związku z upadkiem małych firm i tartaków, mających często tradycje rodzinne ale nie posiadających takiego kapitału jak firmy zagraniczne !!!!!!! !!!!

henrykzwaliz23 2014-11-24 00:41:26

Świetnie, bo patrząc po forach pracy jak gowork.pl/opinie_czytaj,31015 to steico ma bardzo dobre opinie