Śląsk obok górnictwa, hutnictwa i energetyki generuje także nowe branże

- Przedsiębiorczość Śląska jest bardzo silna swoją tradycją, jednak obok górnictwa, hutnictwa i energetyki generuje nowe branże, z motoryzacją na czele - powiedział w Chorzowie wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Śląsk obok górnictwa, hutnictwa i energetyki generuje także nowe branże

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

13 maj 2014 9:00


Wicepremier Piechociński wziął udział w gali z okazji Święta Europy zorganizowanej przez Regionalną Izbę Gospodarczą w Katowicach. Podczas gali wręczano nagrody Konkursu Śląska Nagroda Jakości oraz Programu Stawiamy na Jakość. Wicepremier odebrał przyznany mu w styczniu w ramach 22. edycji Laurów Umiejętności i Kompetencji - Platynowy Laur w kategorii "Pro Publico Bono" m.in. za "troskę o interesy państwa" oraz "wysoki standard i etykę działalności poselskiej".

Piechociński powiedział, że w "obszarze przedsiębiorczości" czekają Polskę "wielkie wyzwania". Odnosząc się do umowy o wolnym handlu między UE i USA wicepremier powiedział, że "w tym nowym tworze" mają się realizować "polskie szanse i to szanse nie tylko dla dużego przemysłu - tego ciężkiego - ale także dla kilkuset tysięcy małych i średnich firm (...), które na razie bardzo nikle uczestniczą w międzynarodowej wymianie". "Mamy tylko 58 tys. eksporterów, a w ciągu 3-5 najbliższych lat powinniśmy to potroić" - powiedział podczas briefingu Piechociński.

Odnosząc się do kondycji śląskiej przedsiębiorczości ocenił, że "jest (ona) też bardzo silna swoją tradycją". "Kiedy popatrzymy na Śląsk, to widzimy, że ten jeden z najbardziej historycznych centrów przemysłu europejskiego wygenerował przemysły nowej generacji" - powiedział.

Dodał, że specyfiką tego regionu jest "przede wszystkim silny obszar badań i rozwoju" a już "wkrótce" jest szansa na "poszerzenie możliwości i zwiększenia produkcji także modeli fiata - tutaj na Śląsku". "Śląsk, obok górnictwa, hutnictwa, energetyki generuje nowe branże, z motoryzacją na czele" - mówił.

Oceniając sytuację polskiej gospodarki podkreślił, że można się spodziewać "bardzo dobrego wyniku w tym roku - zdecydowanie ponad 3 proc.". "Mamy istotne ożywienie (...) inwestycji kapitału polskiego", "w działaniach Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej widzimy, że wydłużenie terminu funkcjonowania stref, co najmniej do roku 2026, pobudziło zainteresowanie polską przestrzenią gospodarczą także inwestorów zagranicznych" - powiedział Piechociński.

Jednym z nagrodzonych był były przewodniczący Parlamentu Europejskiego prof. Jerzy Buzek. "Tutaj (na Śląsku) o jakość i o wysoki standard pracy dbamy już od ośmiu pokoleń. To jest takie jedyne miejsce w Polsce, gdzie udało się jeszcze w XVIII wieku stworzyć wielki przemysł, wielką przedsiębiorczość. Nadeszła pora, żeby to reaktywować" - mówił Buzek odbierając Śląską Specjalną Honorową Nagrodę Jakości.

Organizatorem gali była Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.